Το κρίσιμο βήμα των Μπόστον Σέλτικς

Οι Μπόστον Σέλτικς γύρισαν το παιχνίδι στο τρίτο 12λεπτο και κέρδισαν εύκολα με 101-85 τους Φιλαδέλφεια 76ερς, για να προηγηθούν με 3-2 στη σειρά.

Το ημίχρονο έληξε 50-47 υπέρ των «σίξερς», αλλά το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης φιλοξένησε τα δύο καταλυτικά σερί 10-0 των «κελτών». Στο πρώτο από αυτά, οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 57-53 σε υπέρ τους 63-57. Έτσι πήραν το προβάδισμα, το οποίο δεν παραχώρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Πλέον οι Σέλτικς θέλουν μία νίκη, για να προκριθούν στον τελικό της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ,

ενώ οι 76ερς χρειάζονται δύο διαδοχικές.

Το 3-2 οφείλεται, κυρίως, στον Μπράντον Μπας, ο οποίος πέτυχε 18 από τους 27 πόντους του στο τρίτο 12λεπτο. Συνολικά στην τρίτη περίοδο σημειώθηκε επιμέρους σκορ 28-16! Επίσης, οι εκπρόσωποι της Μασαχουσέτης ξεκίνησαν με 6-0 την τέταρτη περίοδο, οπότε έφτασαν στο 81-66, ενώ οι «σίξερς» είχαν μειώσει σε 71-66, πενήντα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του τρίτου 12λεπτου. Αυτό ήταν το δεύτερο και το «θανατηφόρο» 10-0.

Όλα αυτά με τους 76ερς να δείχνουν αποφασισμένοι στο πρώτο ημίχρονο και να ελέγχουν την εξέλιξη του σκορ. Άλλωστε πέρα από το 57-53 του 24λεπτου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 27-23 στο πρώτο 12λεπτο έχοντας 13/23 σουτ ενώπιον των 18.624 προβληματισμένων θεατών, οι οποίοι βρέθηκαν στο «TD Garden».

Εν τέλει, όμως, οι οπαδοί των Σέλτικς έφυγαν χαρούμενοι από το κλειστό της Βοστόνης. Άλλωστε το ξέσπασμα του Μπας, που είχε 9/13 σουτ και 9/10 βολές, αποδείχθηκε αρκετό για τη νίκη.

Επίσης, ο Κέβιν Γκαρνέτ πέτυχε είκοσι πόντους με 8/17 σουτ. Ακόμα, ο Πολ Πιρς σημείωσε 16, ενώ ο Ραζόν Ρόντο έφτασε στους 13 πόντους και στις 14 ασίστ. Εξαιρετικός ήταν και ο Γκρεγκ Στιέμσμα με 5/5 σουτ και δέκα πόντους.

Αντίθετα, ο Ρέι Άλεν, ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματισμένο Έιβερι Μπράντλεϊ στην πεντάδα, είχε μόλις πέντε πόντους. Από τρεις σημείωσαν οι Μικαέλ Πιετρούς και Σάσα Πάβλοβιτς, από δύο οι Ράιαν Χόλινς και Μαρκίς Ντάνιελς, ενώ οι Κέγιον Ντούλινγκ και Ετουάν Μόουρ δεν «έγραψαν».

Από την άλλη, ο Έλτον Μπραντ είχε 19 πόντους, ο Έβαν Τέρνερ 11 συν δέκα ριμπάουντ, ενώ ο Λαβόι Άλεν είχε δώδεκα. Στους δέκα σταμάτησαν οι Τζρου Χολιντέι και Σπένσερ Χάους, στους εννέα ο Λου Ουίλιαμς με 3/10 σουτ και στους οκτώ ο Αντρέ Ιγκουοντάλα, πάλι με 3/10 σουτ. Έξι πόντους σημείωσε ο Θάντεους Γιανγκ, ενώ οι Τζόντι Μικς και Ξαβιέ Σίλας δεν σκόραραν.

Ο έκτος ημιτελικός της Ανατολής θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Πέμπτης (24/05, 03:00). Γίνεται εύκολα αντιληπτό πως πρόκειται για αγώνα δίχως... αύριο για τους 76ερς.