Στο 3-1 οι Μπλους

Οι Σέιντ Λούις Μπλους κέρδισαν τους Σαν Χοσέ Σαρκς με 2-1 και πήραν το προβάδισμα με 3-1 στη σειρά, η οποία επανέρχεται πλέον στην έδρα τους.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο, ο B.J. Crombeen άνοιξε το σκορ έπειτα από μαγική ασίστ του Patrik Berglund. Ακολούθησε το 2-0 του Andy McDonald, οκτώ λεπτά πριν από το τέλος, αλλά ο Joe Thornton μείωσε σε 2-1, 1:07 πριν από τη λήξη.

Τελικά ο Brian Elliott κράτησε ανέπαφη την εστία του στο «δύσκολο» τελευταίο λεπτό και πήρε τη νίκη με 24 αποκρούσεις. Από την άλλη, ο Antti Niemi είχε 22.

Με 4/4 power kills και 12/14 συνολικά με τους «καρχαρίες», οι «μπλε» έχουν πλέον ευκαιρία πρόκρισης. Άλλωστε προηγούνται με 3-1 στη σειρά και αυτή επανέρχεται στο Μιζούρι. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να ηττηθούν σε τρία συναπτά παιχνίδια, για να μη μετάσχουν στα προημιτελικά των playoffs.