Στην τετράδα το Εκουαδόρ

Στην τέταρτη θέση του προκριματικού ομίλου του CONMEBOL ανέβηκε το Εκουαδόρ κερδίζοντας με 1-0 την Κολομβία στο τελευταίο παιχνίδι της έκτης αγωνιστικής.

Με εντυπωσιακή κεφαλιά του Κρίστιαν Μπενίτεζ στο 54ο λεπτό, το Εκουαδόρ πήρε τη νίκη. Ο 26χρονος επιθετικός της μεξικανικής Αμέρικα αποτέλεσε τον μοναδικό σκόρερ στη δίκαιη επικράτηση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της πατρίδας του. Με αυτή τη νίκη το Εκουαδόρ έφτασε στις εννέα βαθμούς.

Από την άλλη, η ομάδα του Χοσέ Πέκερμαν έμεινε στους επτά βαθμούς και υποχώρησε στην πέμπτη

θέση της κατάταξης. Πάντως απομένουν ακόμα αρκετές αγωνιστικές, στις οποίες υπάρχει σημαντικό περιθώριο ανατροπής των τωρινών δεδομένων.

Στο 86ο λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κριστιάν Νομπόα της Δυναμό Μόσχας. Προηγήθηκε σκληρό φάουλ στον Φαλκάο, ο οποίος «σβήστηκε» από την άμυνα του Εκουαδόρ. Ακόμα, ο Μπενίτεζ είχε και δοκάρι, πέρα από το γκολ.

Εκουαδόρ: Καραμπαλί, Αγιόβι, Κάμπος, Εράζο, Παρέδες, Καστίγιο, Βαλέντσια, Νομπόα, Μοντέρο (77' Σαριτάμα), Μπενίτεζ (90' Μίντα), Ρόχας (71' Μέντεζ).
Κολομβία: Οσπίνια, Γέπες, Περέα (34' Ζουνίγκα), Αρμέρο, Μοσκουέρα, Σότο (72' Μούριελ), Γκουαρίν (65' Κουαδράδο), Ροντρίγκεζ, Μορένο, Φαλκάο, Παμπόν.