Στην 3η θέση ο Παναθηναϊκός

19:33 8/4/2012 - Πηγή: OnSports

Έχοντας την Τσέλσι Σούιρς (32 πόντους) σε εξαιρετική μέρα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει του Πανιωνίου στον μικρό τελικό με 88-72.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν στα πρώτα λεπτά του αγώνα να πάρουν το προβάδισμα, με τον Πανιώνιο όμως να παραμένει κοντά στο σκορ. Οι άμυνες των δύο ομάδων δεν είναι ιδιαίτερα καλές με τον Παναθηναϊκό να προηγείται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 19-16. Στη συνέχεια η ομάδα της Νέας Σμύρνης αντέδρασε και κατάφερε

να πάρει το πάνω χέρι καθώς έβρισκε πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Μάλιστα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να προηγηθεί με 40-37.

Στη συνέχεια ο Πανιώνιος προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του, ωστόσο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει το παιχνίδι του και να βρει ρυθμό. Η Σούιρς ήταν πραγματικά ασταμάτητη και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 57-56. Στην τελευταία περίοδο, οι «πράσινες» κατάφεραν να παίξουν εξαιρετική άμυνα και να πάρουν τελικά τη νίκη με 88-72, κατακτώντας έτσι την τρίτη θέση στο Final-4.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 40-37, 56-57, 72-88.