Ψύχραιμος πάλι ο Filppula των Ρεντ Ουίνγκς

Ο Valtteri Filppula αποδείχθηκε την διαφορά των Ντιτρόιτ Ρεντ Ουίνγκς και των Κολόμπους Μπλου Τζάκετς στον αγώνα που κατέληξε στα πέναλτι ύστερα από το 2-2 της κανονικής διάρκειας.

Ο 27χρονος Φινλανδός βρήκε δίχτυα στον πέμπτο γύρο των πέναλτι και ήταν ο μοναδικός εύστοχος παίκτης στην τελική διαδικασία καθορισμού νικητή. Έτσι, ο Filppula ανέβασε τα «κόκκινα φτερά» στους 65 βαθμούς και στην κορυφή

της δυτικής περιφέρειας του NHL, έστω και προσωρινά.

Νωρίτερα, στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, οι Niklas Kronwall και Nicklas Lidstrom συμπλήρωσαν δέκα γκολ ισοφαρίζοντας σε 1-1 και σε 2-2, αντίστοιχα. Οι Ryan Russell και Nikita Nikitin είχαν βάλει τους ουραγούς μπροστά στο σκορ με 1-0 και 2-1, αντίστοιχα, λίγα λεπτά πριν τις προαναφερόμενες ισοφαρίσεις στην πρώτη περίοδο και στην δεύτερη.

Άλλωστε η ομάδα του Ντιτρόιτ ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και μάλλον άξιζε το «δίποντο». Από την πλευρά τους, οι Μπλου Τζάκετς συμπλήρωσαν 32 βαθμούς, αλλά παραμένουν αρκετά μακριά από τους υπόλοιπους συλλόγους της λίγκας.