«Έκλεισε» 19 ο Tavares των Άιλαντερς

Ο 21χρονος John Tavares πρωταγωνίστησε στο 2-1 των Νιου Γιορκ Άιλαντερς σε βάρος των Καρολάινα Χαρικέινς στην παράταση.

Η πρώτη επιλογή του ντραφτ του 2009 συμπλήρωσε 19 γκολ για φέτος με δύο προσωπικά του απόψε. Ο Tavares ισοφάρισε σε 1-1 στα μέσα της δεύτερης περιόδου και πέτυχε το «χρυσό» γκολ στην παράταση της αναμέτρησης.

Ακόμα, ο P.A. Parenteau συμπλήρωσε

33 ασίστ στο νικητήριο τέρμα και ο Mark Streit 23 στο 1-1. Για τους «τυφώνες» είχε σκοράρει στο πρώτο εικοσάλεπτο ο Jeff Skinner.

Εντούτοις, οι Χαρικέινς περιορίστηκαν στον έναν βαθμό της παρηγοριάς παρά τις 38 αποκρούσεις του Cam Ward, αφού δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν δεύτερη φορά τον Evgeni Nabokov που τελείωσε τον αγώνα με 32 αποκρούσεις. Έτσι βρέθηκαν στους 43 βαθμούς.

Από την πλευρά τους, οι «νησιώτες» έφτασαν στους 44. Αμφότερες οι ομάδες παραμένουν σχετικά μακριά από την προνομιούχα οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας του NHL.