Προσγείωσε την Μπάρτσα η Καχασόλ

Δεν χρειάστηκε να περάσουν περισσότερες από τρεις αγωνιστικές στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα για να αποδειχθεί πως η Μπαρτσελόνα δεν είναι ανίκητη.

Το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ προσγειώθηκε απότομα από την Καχασόλ, χάνοντας με 81-75, στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής. Η άμυνα από… γρανίτη των παικτών του Χουάν Πλάθα στο δεύτερο δεκάλεπτο ανάγκασε τους «μπλαουγκράνα» να μείνουν στους 9 πόντους (38-34 στο 20’) και, παρά την αντεπίθεσή τους στην τελευταία περίοδο(60-56 στο 33’ και 69-62 στο 38’), δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, με αποτέλεσμα να υποστούν την πρώτη ήττα τους ύστερα από 19 διαδοχικούς νικηφόρους αγώνες τους στην ACB.

Πρώτος σκόρερ για την Καχασόλ αναδείχθηκε ο Ουρτάσου με 23 πόντους, ο οποίος είχε και 5 ριμπάουντ, ενώ από την Μπαρτσελόνα ο Έιντσον είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.