Πρόκριση για Σουηδία και ΗΠΑ

Η Σουηδία πήρε άνετη πρόκριση κόντρα στην Αυστραλία σε αντίθεση της ΗΠΑ που πήραν το εισιτήριο για τους «4» σε έναν αγώνα ακατάλληλο για… καρδιακούς κόντρα στην δυνατή Βραζιλία. Σουηδία – Αυστραλία 3-1Η Σουηδία διατήρησε τον τίτλο ενός εκ των φαβορί της διοργάνωσης και ανοίγοντας νωρίς το σκορ στον αγώνα κατάφερε να επικρατήσει 3-1 της Αυστραλίας και να κερδίσει επάξια την πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Γερμανίας.Η Σιογκράν στο 11’ έβαλε
μπροστά στο σκορ τη Σουηδία, ενώ πέντε λεπτά αργότερα η Ντάλκβιστ διπλασίασε τα τέρματα για τις Σκανδιναβές. Η απάντηση της Αυστραλίας ήρθε στο 40’ με γκολ της Πέρι, το οποίο όμως δεν φάνηκε να φοβίζει τη Σουηδία που φαίνεται πως είχε ακόμα δώσει στον αγώνα. Έτσι η Σελίν στο 52’ ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 3-1 και να δώσει το εισιτήριο για την ημιτελική φάση στην ομάδα της που την Τετάρτη (13/07) θα αντιμετωπίσει την Ιαπωνία.ΣΟΥΗΔΙΑ: Λίνταλ, Ρολίν, Σβένσον (90’+2’ Νίλσον), Σέγκερ, Τούνεμπρο, Λάρσον, Σέλιν, Όκβιστ (83’ Έντλουντ), Σιογκράν, Φόρσμπεργκ (67’ Φίσερ), ΝτάλκβιστΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Μπαρμπιέρι, Κάρολ, Πέρι (59’ Μπατ), Γκάριοκ, Κέλοντ-Νάιτ, Φόορντ, Ουζουνλάρ, Ντε Βάνα, Βαν Έγκμοντ (58’ Πόλκινγκορν), Μακ Κάλουμ (79’ Σίπαρντ), Σίμον Βραζιλία – ΗΠΑ 2-2 (3-5)Η αναμέτρηση της Βραζιλίας κόντρα στις ΗΠΑ θα μπορούσε να θέσει υποψηφιότητα για το πιο κρίσιμο παιχνίδι της διοργάνωσης αν αναλογιστεί κανείς ότι οι Αμερικανίδες ισοφάρισαν στο 122’ με γκολ της Ουάμπαχ (2-2) και κατάφεραν όχι μόνο να πάνε τον αγώνα στα πέναλτι αλλά να κατακτήσουν και την πρόκριση.Το σκορ άνοιξε η Νταϊάν στο δεύτερο μόλις λεπτό της αναμέτρησης με αυτογκόλ δίνοντας προβάδισμα στις ΗΠΑ, το οποίο κράτησε  μέχρι το 68’, όταν η Μάρτα βρέθηκε στην γραμμή του πέναλτι και έφερε το ματς στα ίσα έπειτα από δεύτερη εκτέλεση πέναλτι (η πρώτη ήταν άστοχη), καθώς στην πρώτη η διαιτητής το ακύρωσε για παράβαση της Σόλο.Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και στο 92’, η καλύτερη παίκτρια της Βραζιλίας και όχι μόνο, σκόραρε το δεύτερο γκολ για τις Λατίνες δίνοντας ελπίδες πρόκρισης στις «σελεσάο». Ωστόσο οι Αμερικανίδες είχαν αντίθετη γνώμη και ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις της παράτασης με εκπληκτικό γκολ της Ουάμπαχ, φέρνοντας την πρόκριση στα πέναλτι.Η Νταϊάν αποδείχθηκε η μοιραία παίκτρια για τη Βραζιλία, καθώς όχι μόνο ήταν η σκόρερ του αυτογκόλ που έβαλε μπροστά τις ΗΠΑ, αλλά έχασε και το σουτ στη διαδικασία των πέναλτι, με την εκπληκτική απόκρουση της Σόλο που χάρισε στην ομάδα της την πρόκριση.Οι ΗΠΑ θα βρουν στον δρόμο τους την Γαλλία στην αναμέτρηση που θα διεξαχθεί την Τετάρτη (13/07) και θα αναδείξει τη μία εκ των δύο φιναλίστ του τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου.ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Αντρέια, Μαουρίν, Νταϊάν, Αλίν, Ροζάνα (85’ Φραντσιέλ), Εστέρ, Φόρμιγκα (113’ Ρενάτα Κόστα), Μάρτα, Κριστιάνε, Έρικα, ΦαμπιάναΗΠΑ: Σόλο, Ραμπόν, Λε Πέιλμπετ, Μποξ, Ροντρίγκεζ (72’ Μόργκαν), Ο’ Ράιλι (108’ Χιθ), Λόιντ, Κρίγκερ, Τσένεϊ (55’ Ραπίνο), Μπούλερ, Ουάμπαχ