Νωθρό ξεκίνημα φέτος ο Αστέρας

Το πιο φτωχό σε βαθμούς και γκολ ξεκίνημα στο πρωτάθλημα έκανε φέτος ο Αστέρας Τρίπολης, από τότε που ανέβηκε στη Super League.Οι Αρκάδες μετά τις πρώτες αγωνιστικές έχουν συγκεντρώσει μόλις δύο βαθμούς, ενώ έχουν πετύχει ένα γκολ, κι αυτό με πέναλτι. Από το 2007 που αγωνίζεται ο Αστέρας στα μεγάλα σαλόνια, πάντα πανηγύριζε τουλάχιστον μια νίκη στα πρώτα του
παιχνίδια. Φέτος, όμως, το πρόβλημα εστιάζεται κυρίως στην αδυναμία να βρει τα αντίπαλα δίχτυα. Το Onsports θυμάται πως ξεκινούσε ο Αστέρας τα προηγούμενα χρόνια το πρωτάθλημα και κάνει τις συγκρίσεις.2011-12 Γκολ… αγνοείταιΣε τέσσερα παιχνίδια με αντιπάλους θεωρητικά βατούς και στα μέτρα της, η ομάδα της Τρίπολης δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη. Εφερε «λευκή» ισοπαλία στην έδρα της τόσο με την Κέρκυρα, όσο και με τον Ατρόμητο, ενώ γνώρισε την ήττα εκτός, από τους νεοφώτιστους Παναιτωλικό και ΠΑΣ Γιάννινα. Στο καλό πρόγραμμα στην αρχή υπολόγιζαν οι Αρκάδες σε μεγαλύτερη συγκομιδή βαθμών, γι’ αυτό προχώρησαν και σε αλλαγή προπονητή, απομακρύνοντας τον Όσκαρ Φερνάντεθ, ελπίζοντας σε αλλαγή ψυχολογίας.11/09/11 Αστέρας Τρίπολης - Κέρκυρα 0-0 14/09/11 Παναιτωλικός - Αστέρας Τρίπολης 1-0 18/09/11 Γιάννινα - Αστέρας Τρίπολης 3-1 25/09/11 Αστέρας Τρίπολης - Ατρόμητος Αθηνών  0-02010-11 Ελπιδοφόρα μηνύματαΤην περσινή περίοδο η γκρίνια είχε ξεκινήσει από τα φιλικά προετοιμασίας στην Τρίπολη για τον Βαγγέλη Βλάχο. Αν και η ομάδα στα πρώτα παιχνίδια παρουσίαζε άσχημη εικόνα, ωστόσο κατάφερνε να πάρει αποτελέσματα. Στην πρεμιέρα νίκησε τον Εργοτέλη, με γκολ του Λαδάκη στη μοναδική ευκαιρία του Αστέρα, ενώ στη συνέχεια απέσπασε ισοπαλίες με ΠΑΟΚ (0-0) εκτός και ΑΕΚ (2-2) εκτός. Στη συνέχεια ήρθε η ήττα από τον Ολυμπιακό με 3-0. Τελικά η ομάδα κατάφερε να υποβιβαστεί, καθώς αντιμετώπισε μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα.29/08/10 Εργοτέλης - Αστέρας Τρίπολης 0-1 11/09/10 Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΟΚ 0-0 19/09/10 ΑΕΚ - Αστέρας Τρίπολης 2-2 25/09/10 Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης 3-02009-10 Ιδανικό ξεκίνημαΤο καλύτερο ξεκίνημα στη Super League το έκανε ο Αστέρας την περίοδο 2009-10, μαζεύοντας οκτώ βαθμούς σε τέσσερα παιχνίδια. Με τον Μάριο Γκόμεζ στο τιμόνι, οι Αρκάδες έφεραν άνευρη ισοπαλία με τη Λάρισα στην πρεμιέρα, όμως στη συνέχεια πήραν «διπλό» σε Καβάλα και Νέα Σμύρνη, ενώ έφεραν ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ στην Τρίπολη. Η καλή πορεία της ομάδας συνεχίστηκε ως τον πρώτο γύρο, ενώ μετά κινδύνεψε άμεσα με υποβιβασμό.2008-09 Εναρξη με προβλήματαΤη δεύτερη χρονιά του Αστέρα στη Super League, η πρεμιέρα ήταν δύσκολη, καθώς αντιμετώπιζε τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Κάρλος Καρβαλιάλ είδε την ομάδα του να προηγείται στο πρώτο ημίχρονο, αλλά να δέχεται τρία τέρματα στο δεύτερο μέρος. Στη συνέχεια, όμως, οι Αρκάδες πήραν «λευκή» ισοπαλία εντός έδρας με τη Λάρισα, σε ένα πολύ κακό παιχνίδι, ενώ πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στη Φυλή κόντρα στον Θρασύβουλο. Ακολούθησε ήττα από τον Λεβαδειακό, ενώ ο Πορτογάλος τεχνικός άντεξε έναν ακόμη μήνα στον πάγκο πριν απομακρυνθεί…30/08/08 Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης 3-1 14/09/08 Αστέρ