Νίκη χωρίς αντίκρισμα για Λιόν

Στην 4η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος παρέμεινε η Λιόν που επικράτησε 3-1 της Εβιάν εκτός έδρας.

Έχοντας πάρει ήδη το εισιτήριο για το Europa League μέσω της κατάκτησης του Κυπέλλου Γαλλίας, η Λιόν δεν είχε κάποιον ρεαλιστικό στόχο στην αναμέτρηση με την Εβιάν, καθώς δεν προλάβαινε την πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος.

Παρόλα αυτά, έκανε καλή εμφάνιση και πήρε μία νίκη ψυχολογίας, επικρατώντας 3-1 της Εβιάν εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι, μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με τη συμπλήρωση 15 λεπτών, άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Σαγκμπό.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων δεν άργησε να έρθει με τον Κονέ να ισοφαρίζει στο 23’. Η ανατροπή για την ομάδα του Ρεμί Γκαρντέ, ήρθε στο 68’ με τέρμα του Μπριάν, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λακαζέτ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.