Με Pominville οι Σέιμπερς

Δέκα γκολ στο φετινό πρωτάθλημα του NHL συμπλήρωσε ο Jason Pominville στην παράταση του αγώνα των Μπάφαλο Σέιμπερς με τους Φλόριντα Πάνθερς, το οποίο έληξε 2-1.

Στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, ο Derek Roy άνοιξε το σκορ για τους Σέιμπερς, αλλά στο αντίστοιχο χρονικό διάστημα της δεύτερης ο Jason Garrison ισοφάρισε για τους «πάνθηρες». Το ματς ήταν αμυντικό, ενώ οι τερματοφύλακες, από την πλευρά τους, ήταν σταθεροί.

Έτσι το 1-1 έμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας. Στο 2:19 της παράτασης, η οποία ακολούθησε, ο Pominville συμπλήρωσε δέκα τέρματα και αναδείχθηκε «χρυσός» σκόρερ της αναμέτρησης.

Πλέον, ο σύλλογος του Μπάφαλο έχει 32 βαθμούς και επανήλθε στην έβδομη θέση της ανατολικής περιφέρειας της λίγκας. Από την άλλη, οι Πάνθερς συμπλήρωσαν 37 και παρέμειναν στην δεύτερη θέση του ίδιου γκρουπ.