Με Plekanec στα πέναλτι οι Κανάντιενς

06:16 8/2/2012 - Πηγή: OnSports

Στον όγδοο γύρο των πέναλτι επιβλήθηκαν οι Μόντρεαλ Κανάντιενς των Πίτσμπουργκ Πένγκουινς, ύστερα από το μεταξύ τους 2-2 σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Ο Tomas Plekanec πέτυχε το νικητήριο γκολ στην τελική διαδικασία καθορισμού νικητή, ενώ ο Carey Price σταμάτησε τον Jason Williams για να «κλειδώσει» τη νίκη των «χαμπς». Συνολικά ο γκολκίπερ των νικητών είχε 32 αποκρούσεις συν έξι στα πέναλτι, τα οποία περιείχαν θεαματικό γκολ

του Evgeni Malkin σε βάρος του Price.

Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, οι Louis Leblanc και Lars Eller έβαλαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, αλλά οι Pascal Dupuis με shorthanded γκολ και James Neal ισοφάρισαν για τους «πιγκουίνους». Μάλιστα τρία από τα τέσσερα γκολ σημειώθηκαν στο τρίτο 20λεπτο.

Πλέον η ομάδα του Μόντρεαλ έχει 51 βαθμούς, ενώ αυτή του Πίτσμπουργκ 65. Οι μεν απέχουν κατά δέκα βαθμούς από την προνομιούχα οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας του NHL, ενώ οι Πέγκουινς βρίσκονται στην έκτη θέση αυτής.