Εξωπραγματικός ο Nabokov των Άιλαντερς

05:46 8/2/2012 - Πηγή: OnSports

Δεν δέχθηκε ποτέ γκολ ο Evgeni Nabokov και οι Νιου Γιορκ Άιλάντερς επικράτησαν των Φιλαδέλφεια Φλάιερς στα πέναλτι ύστερα από 0-0 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Ο διεθνής Ρώσος τερματοφύλακας από το Καζακστάν κατέγραψε 45 αποκρούσεις στο 60λεπτο και στην 5λεπτη παράταση, ενώ σταμάτησε δύο πέναλτι στην τελική διαδικασία καθορισμού νικητή. Αν μη τι άλλο, ο Nabokov ήταν το «πρόσωπο» της αναμέτρησης.

Shutout κατέγραψε επίσης ο Ilya Bryzgalov, αλλά ο γκολκίπερ των Φλάιερς δέχθηκε γκολ από τους Frans Nielsen και John Tavares στα πέναλτι. Αυτά πρόσφεραν τον επιπλέον βαθμό στους «νησιώτες».

Έτσι οι Άιλαντερς βρέθηκαν στους 52 βαθμούς. Συγκεκριμένα κέρδισαν για τέταρτη φορά φέτος παιχνίδι στα πέναλτι σε επτά σχετικές ευκαιρίες. Από την άλλη, η ομάδα της Φιλαδέλφειας συμπλήρωσε 67 βαθμούς και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του NHL.