«Διπλό» στο Σέιντ Λούις για τους Μπρούινς

Με δύο γκολ του Brad Marchand, οι Μπόστον Μπρούινς κέρδισαν εκτός έδρας με 4-2 τους Σέιντ Λούις Μπλους.

Οι Chris Stewart και Ryan Reaves, πάντως, πέτυχαν δύο γκολ για τους «μπλε» στα πρώτα πέντε σουτ των γηπεδούχων. Ωστόσο, ο Tim Thomas αποδείχθηκε απροσπέλαστος για το

υπολειπόμενο διάστημα της αναμέτρησης καταγράφοντας συνολικά τριάντα αποκρούσεις.

Πριν από τα παραπάνω γκολ, πάντως, ο Marchand και Milan Lucic είχαν βάλει μπροστά τους κατόχους του Stanley Cup με 2-0, ενώ 40 δεύτερα πριν την λήξη της πρώτης περιόδου ο Chris Kelly σημείωσε το νικητήριο, όπως αποδείχθηκε, γκολ διαμορφώνοντας το 3-2.

Στο τρίτο 20λεπτο, ο Marchand σημείωσε το δεύτερο του ατομικό τέρμα και συμπλήρωσε 21 συνολικά φέτος. Έτσι οι Μπλους υπέστησαν την πρώτη τους ήττα εντός 60λεπτου στο «Joe Louis Arena» από τις 3 Δεκεμβρίου του 2011!

Πλέον, οι πρωτοπόροι της Northwest έχουν 74 βαθμούς και καταλαμβάνουν την δεύτερη θέση της ανατολικής περιφέρειας του NHL Από την άλλη, οι Μπλους έμειναν στους 79 και στην τέταρτη θέση της Δύσης.