Δεν δέχεται γκολ ο Quick!

08:56 6/1/2012 - Πηγή: OnSports

Ένα ολόκληρο 60λεπτο δεν είχε γκολ, αλλά χρειάστηκαν μόλις 38 δευτερόλεπτα στην παράταση, για να «γράψει» το 1-0 υπέρ των Λος Άντζελες Κινγκς ο Drew Doughty.

Οι Mike Smith και Jonathan Quick δεν αντιμετώπισαν πολλά σουτ (28 και 22, αντίστοιχα), αλλά ο δεύτερος κατέγραψε το έκτο του φετινό shutout και το τρίτο συνολικά στην καριέρα του κόντρα στους Φίνιξ Κογιότες. Πάντως οφείλει την ισοφάριση του προσωπικού του ρεκόρ (έξι shutouts σε μία σεζόν) στον Drew Doughty.

Ο τελευταίος σκόραρε στο 38ο δευτερόλεπτο της παράτασης, άνοιξε το σκορ και πρόσφερε τον επιπλέον βαθμό στους «βασιλιάδες». Έτσι βρέθηκαν στους 47 βαθμούς και στην έβδομη θέση της δυτικής περιφέρειας του NHL μένοντας έναν βαθμό μακριά από την κορυφή της Pacific και τους Σαν Χοσέ Σακρς. Από την άλλη, οι «λύκοι» έφθασαν στους 43 βαθμούς.