Απογοητευμένος ο Ρανιέρι

Η νέα ήττα της Ίντερ, με 2-1 από την Κατάνια, προκάλεσε την απογοήτευση του Κλαούντιο Ρανιέρι, ο οποίος δεν θέλησε να επιτεθεί εκ νέου στον διαιτητή του αγώνα των «νερατζούρι».

Ο έμπειρος κόουτς δεν κατάλαβε γιατί οι παίκτες του υποχώρησαν στο δεύτερο ημίχρονο. Σε αυτό ακριβώς στάθηκε ο Ρανιέρι μιλώντας στο «Sky Sport Italia» μετά το πέρας του ματς της Serie A:

«Χρειαζόμασταν

βαθμούς και προσπαθήσαμε να κατακτήσουμε τρεις σήμερα (15/10), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεχθήκαμε δύο γρήγορα γκολ σε αντεπιθέσεις . Έπρεπε να διατηρήσουμε την συνοχή, την οποία παρουσιάσαμε στο πρώτο ημίχρονο».

Στην συνέχεια, ο τεχνικός ηγέτης της Ίντερ απαίτησε την άμεση αγωνιστική επαναφορά των ποδοσφαιριστών του:

«Πρέπει να μείνουμε ψύχραιμοι και να συνεχίσουμε την σκληρή δουλειά. Είχα ζητήσει να διατηρήσουν την φυσική τους κατάσταση. Τώρα καλούμαστε να επιστρέψουμε στην κορυφή».

Πάντως, δεν θέλησε να κατηγορήσει τον Ντανιέλε Ορσάτο, διαιτητής ο οποίος καταλόγισε πέναλτι σε βάρος της ομάδας του:

«Το πέναλτι το δέχομαι, αφού ήταν δύσκολο να παρατηρήσει ο διαιτητής τα χέρια του τερματοφύλακα, αφού τα μάζεψε τη τελευταία στιγμή. Για μένα, ο διαιτητής είχε καλή απόδοση».