Άμεση... δράση για Wolski στους Πάνθερς

Έμειναν πίσω με 2-0, αλλά οι Φλόριντα Πάνθερς επιβλήθηκαν των Καρολάινα Χαρικέινς στα πέναλτι, αφού πρώτα ισοφάρισαν σε 2-2.

Μάλιστα, ο Wojtek Wolski ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 2-2, 1:47 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου και υποχρέωσε την διεξαγωγή παράτασης στο ντεμπούτο του με τους «πάνθηρες». Λίγα λεπτά νωρίτερα ο Tomas Fleishmann είχε μειώσει σε 2-1, οπότε στα πέναλτι οι Πάνθερς ολοκλήρωσαν ανατροπή του αρχικού 2-0.

«Χρυσός» σκόρερ στη τελική διαδικασία ήταν ο Stephen Weiss. Ακόμα, ο Mikael Samuelsson είχε βρει επίσης δίχτυα

στα πέναλτι, αλλά ο Jeff Skiner των «κέινς» ισοφάρισε το γκολ του Σουηδού δεξιού επιθετικού.

Στο τέλος της πρώτης και της δεύτερης περιόδου, οι Justin Faulk και Jussi Jokinen, αντίστοιχα, είχαν βάλει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 2-0. Με τον βαθμό της... παρηγοριάς, η ομάδα της Καρολάινα «ανέβηκε» στους 59 και παρέμεινε 14η στην ανατολική περιφέρεια του NHL.

Πάντως, οι Πάνθερς επανέκτησαν την κορυφή της Southeast συμπληρώνοντας 68 βαθμούς. Τόσους έχουν και οι Ουίνιπεγκ Τζετς που ακολουθούν στην συγκεκριμένη κατάταξη, αλλά έχουν δώσει τέσσερις αγώνες περισσότερους από την ομάδα της Φλόριντα.