«Ανάσα» για Σαν Λορένζο

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Clausura πήρε η Σαν Λορένζο επικρατώντας με 1-0 στην έδρα της Αρχεντίνος Τζούνιορς.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν από έναν βαθμό, πριν αρχίσει το μεταξύ τους παιχνίδι για τη τρίτη αγωνιστική της αργεντινικής Clausura. Ωστόσο, το ειδικό «βάρος» των φιλοξενουμένων αποδείχθηκε κρίσιμο, καθώς η Σαν Λορέντζο ήταν ανώτερη και διατήρησε τη πρωτοβουλία των κινήσεων στο «Diego Armando Maradona».

Στο τέταρτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ναχουέλ Μπενίτεζ πέτυχε το μοναδικό γκολ της

αναμέτρησης και δικαίωσε την προσπάθεια της ομάδας του. Το συγκεκριμένο τέρμα επετεύχθη με σουτ εκτός περιοχής.

Πλέον, η Σαν Λορένζο έχει τέσσερις βαθμούς και ξέφυγε από τις «επικίνδυνες» θέσεις της κατάταξης. Στον έναν βαθμό έμειναν οι Αρχεντίνος Τζούνιορς, με δύο ήττες και μία ισοπαλία στη Clausura.

Αρχεντίνος Τζούνιορς: Φερνάντεζ, Τορέν, Σαμπία, Εσκουντέρο, Μπατίστα (84' Μοράλες), Μπαρζόλα, Μπασουάλδο, Χερνάντεζ, Ινίγκεζ (65' Πενιάλμπα), Μπορνταγκαράι, Κάνο (69' Μπάλσας).
Σαν Λορένζο: Σαπάγκ, Μποτινέλι, Μέζα, Παλομίνο. Αλβαράντο, Μαρτίνεζ, Μέντεζ, Καλίνσκι, Μπάζαν (81' Ρομανόλι), Μπουένο, Μπενίτεζ (72' Γκιγκλιότι).