2 Μαΐου 2009: ΑΕΚ-Ολυμπιακός, ο τελικός των τελικών

09:13 2/5/2012 - Πηγή: OnSports

Σαν σήμερα, τρία χρόνια πριν, ο Ολυμπιακός κερδίζει την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και κατακτά το νταμπλ. Μετά από μια δραματική εξέλιξη σε 90λεπτο και παράταση, το τρόπαιο κρίνεται στα πέναλτι όπου μιλά η κλάση του Νικοπολίδη. Το Sportaction θυμάται...

«Ο αγώνας λήγει 3-3 στην κανονική διάρκεια και 4-4 στην παράταση και κρίνεται στα πέναλτι. 15-14 έπειτα από 34 εκτελέσεις, ρεκόρ στην ιστορία του θεσμού. Ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς δίνει

τον τελευταίο αγώνα της καριέρας του ενώ ο Αντώνης Νικοπολίδης αποκρούει δύο και σκοράρει δύο φορές στα πέναλτι».

Με του που διαβάζει κανείς αυτή την παράγραφο, καταλαβαίνει ότι αναφέρεται στον τελικό του Κυπέλλου του 2009, όπου πραγματικά έγινε το καλύτερο παιχνίδι της τελευταίας 20ετίας στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Οι δύο «μονομάχοι» ΑΕΚ και Ολυμπιακός τα έδωσαν όλα, με τους Πειραιώτες να επικρατούν τελικά στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, με ήρωα τον Αντώνη Νικοπολίδη και παραλίγο... μοιραίο τον εμβληματικό αρχηγό τους, Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς που αστόχησε την πρώτη φορά που κλήθηκε να σουτάρει από την άσπρη βούλα!