ΒΟΛΕΪ Πανηγύρισε τίτλο και απόλυτο

Η Ομόνοια κέρδισε 3-1 σετ την Ανόρθωση, έκανε το 20 στα 20, και το πανηγύρισαν με την ψυχή τους

Το πρωτάθλημα με το απόλυτο 20 νίκες σε 20 αγώνες κατέκτησε η Ομόνοια. Χθες, κέρδισε στην 20ή και τελευταία αγωνιστική την Ανόρθωση με 3-1 σετ, μετά από έναν ανταγωνιστικό αγώνα. Η Ανόρθωσις τερμάτισε στην τέταρτη θέση με 22 βαθμούς.

Στα αρχικά στάδια το σετ ήταν ισοδύναμο, με την Ανόρθωση να προσπαθεί με κύριους

εκφραστές των επιθέσεων τους Κολά, Γ. Χρυσοστόμου να ασκήσει πίεση στους πρωταθλητές (07-07). Το ανέβασμα όμως των Πετρακκίδη, Τούλιο βοήθησε τους «πράσινους» που πήραν διαφορά 15-09 και 21-14 για να κερδίσουν το σετ με 25-16 και να κάνουν το 1-0.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν ο αγώνας στο δεύτερο σετ, αφού η Ανόρθωσις θύμισε τον καλό της εαυτό. Η Ομόνοια δεν μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό και κυνηγούσε συνεχώς το σκορ. Οι «κυανόλευκοι» οι οποίοι στηρίχθηκαν στο μπλοκ τους έμειναν στην πρωτοπορία μέχρι το τέλος και ισοφάρισαν σε 1-1 αφού κέρδισαν το σετ με 23-25.

Στο τρίτο σετ η Ομόνοια ήταν ανώτερη και δεν άφησε την Ανόρθωση να διεκδικήσει το παιχνίδι. Ως εκ τούτου, το 21-12 ήλθε φυσιολογικά για να κερδίσουν τελικά οι «πράσινοι» 25-14 και να προηγηθούν 2-1 στα σετ.

Οι Βαρωσιώτες επανήλθαν στο τέταρτο σετ. Ανέβασαν την απόδοσή τους και με όπλο την άμυνα δεν άφησαν την Ομόνοια να ξεφύγει. Το σετ κρεμόταν από μια κλωστή, αφού οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο. Η Ομόνοια στα τελικά στάδια έδειξε ψυχραιμία και πήρε το σετ 25-20 και τον αγώνα με 3-1 σετ.