Του έλειψε η δημιουργία, άρεσαν οι Ντένμον-Όγκαστ

Παναθηναϊκός Superfoods παρατάχθηκε στο πρώτο του φιλικό στο ΟΑΚΑ ενόψει της νέας σεζόν δίχως τον Νικ Καλάθη και τον Λούκας Λεκαβίτσιους και η δημιουργία έλειψε από το παιχνίδι της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ. Επιπλέον, από την... σύνθεση ανάγκης έλειπαν και οι Νίκος Παππάς - Θανάσης Αντετοκούνμπο. Οι «πράσινοι» με τον Κέι Σι Ρίβερς στο Α' μέρος και τον Μάρκους Ντένμον στην επανάληψη έμειναν κοντά στο σκορ, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε το «καθαρό μυαλό» να πάρει τη νίκη στο φινάλε του... θρίλερ (63-65).

Καλές εντυπώσεις

από τον Ντένμον, που έπαιξε και στο «1» και δημιούργησε για τους συμπαίκτες του, ενώ τελείωσε το ματς με 14 πόντους. Ακολούθησε ο Ρίβερς με 12π. και ο Ζακ Όγκαστ με 11π. Πέραν της δημιουργίας, οι «πράσινοι» είχαν κάποια προβλήματα και στις επιστροφές, αλλά και στα ριμπάουντ. Την Κυριακή οι νταμπλούχοι υποδέχονται στο ΟΑΚΑ την ΤΣΣΚΑ στις 19:00.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με ψηλό σχήμα, καθώς στην ίδια πεντάδα βρέθηκαν οι Κένι Γκάμπριελ, Κρις Σίνγκλετον και Ζακ Όγκαστ, δίπλα στους Λευτέρη Μποχωρίδη και Μάρκους Ντένμον, Η Ούνικς, όμως, πήρε τα ριμπάουντ και το προβάδισμα, τρέχοντας καλύτερα το γήπεδο (1-7 στο 3' και 6-14 στο 6'). Ο Τσάβι Πασκουάλ ανακάτεψε την τράπουλα, δοκίμασε τον Ντένμον στο «1» και τον Κέι Σι Ρίβερς στο «2», πήρε πόντους από τον Ίαν Βουγιούκα και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 10-16.

Με 2/2 τρίποντα από Λοτζέσκι και Ρίβερς οι νταμπλούχοι ισοφάρισαν γρήγορα (16-16), αλλά οι Ρώσοι «έτρεξαν» ένα σερί 10-0 και πήραν διψήφιο προβάδισμα (16-26 στο 14'). Σε εκείνο το σημείο ο Ρίβερς... φώναξε «παρών» και έφτασε τους 12 πόντους σε μία περίοδο, ενώ οι Ντένμον (7π., 4ασ.) - Μήτογλου βρήκαν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Έτσι, ο Παναθηναϊκός Superfoods αρχικά «μάζεψε» τη διαφορά (23-26 στο 16') και στη συνέχεια ισοφάρισε (34-34 στο 20'). Βέβαια, ο Πασκουάλ δεν σταμάτησε λεπτό να φωνάζει στους παίκτες του, οι οποίοι στο πρώτο μέρος είχαν 7/11 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 8/13 βολές.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε με την Ούνικς να έχει πρωταγωνιστή τον Κουίνο Κολόμ (13π. στο 25') και να παίρνει μικρά προβαδίσματα (38-43 στο ίδιο σημείο). Οι «πράσινοι» σκόραραν κυρίως με ατομικές πρωτοβουλίες, όμως συνέχιζαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα στο ριμπάουντ. Η τρίτη περίοδος «έκλεισε» με σκορ 45-47 και τον Όγκαστ να φτάνει τους 9 πόντους.

Οι δύο ομάδες έδειξαν να «κολλούν» επιθετικά και το προβάδισμα δεν άλλαζε χέρια (51-53 στο 35'). Οι Ρώσοι έκαναν ένα γρήγορο 6-0 και πήραν το «πάνω χέρι» (51-59 στο 36'). Ο Ντένμον με τρίποντο στο 38' έφερε το ματς σε... απόσταση βολής (57-59) και έβαλε και τον κόσμο στην εξίσωση, όμως οι «πράσινοι» έχασαν δύο πολύτιμες ευκαιρίες να περάσουν μπροστά. Η Ούνικς έβαλε τις βολές, ο Ντένμον απάντησε με δίποντο και το ματς ήταν στην... κόψη του ξυραφιού (59-61, 18'' πριν από το φινάλε). Ο Καϊμακόγλου έβαλε 1/2 βολές και ο Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ με τον Παναθηναϊκό στο -3. Όπως ήταν λογικό, η ομάδα του Πρίφτη έκανε φάουλ, αλλά ο Σίνγκλετον έβάλε 1/2β. (60-62). Το κλέψιμο στο τέλος δεν ήρθε, με τον Εζίμ να βάζει γκολ - φάουλ και να «καθαρίζει» το ματς. Το τελικό 63-65 διαμορφώθηκε με τρίποντο του Λοτζέσκι.

Τα Δεκάλεπτα: 10-16, 34-34, 45-47, 63-65.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 4, Ρίβερς 12(3/4 διπ., 2/4 τριπ), Μποχωρίδης 3(3 ασ), Ντένμον 14(2/2 διπ, 2/6 τρ, 4/4 βολ, 4 ριμπ, 6 ασ), Γκιστ 3, Βουγιούκας 5, Καλαϊτζάκης, Γκάμπριελ, Όγκαστ 11(5/7 διπ, 1/3 βολ, 3 ριμπ), Λοτζέσκι 8(1/2 διπ, 2/5 τρ), Μήτογλου 3

Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Ετζίμ 10, Πονκρασόφ 5, Κολόμ 14(4 ριμπ, 4 ασ), Σουκοβίτσοφ 1, Σμιθ 2, Τακούσκιν 8, Καϊμακόγλου 8, Λόκετ 7, Κοσκέεφ 4, Σεργκέεφ, Άντουσιτς, Κολεσνίκοφ 6