Συνήλθε η Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έπρεπε να συνέλθει άμεσα μετά από την ήττα στο "Καμπ Νόου" και η ουραγός Γρανάδα έμοιαζε με ιδανικό αντίπαλο. Επί χόρτου κάτι τέτοιο δεν αποδείχθηκε, έστω κι αν οι "ροχιμπλάνκος" έφτασαν στη νίκη με 2-0 στο "Βιθέντε Καλδερόν". Οι Ανδαλουσιάνοι ήταν άκρως μαχητικοί και μάλιστα είχαν δοκάρι με τον Πίτι, το πρώτο υπέρ της Ατλέτικο τη φετινή σεζόν. Στο 34ο λεπτό οι κόποι των γηπεδούχων "καρποφορησαν" με το πέναλτι που κέρδισε ο Ντιέγκο Γκοδίν και εκτέλεσε εύστοχα ο Μάριο Μάντζουκιτς.Το 23ο τέρμα της ομάδας του Ντιέγκο Σιμεόνε από στημένη φάση (από τα 36 της

χρονιάς) έδωσε ένα εύθραυστο προβάδισμα στην Ατλέτικο, η οποία είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά κινδύνεψε ορισμένες φορές. Επιθετικά δεν ήταν τόσο επικίνδυνη κι έτσι ο Αργεντινός τεχνικός έριξε στο παιχνίδι τον Αντουάν Γκριεζμάν στο 59ο λεπτό στη θέση του Φερνάντο Τόρες. Η εικόνα δεν βελτιώθηκε, ωστόσο ακόμα μία αλλαγή, αυτή του Ραούλ Γκαρθία, κατάφερε να "κλειδώσει" τη νίκη. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός έκανε το 2-0 στο 88' και διατήρησε την Ατλέτικο στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Μογιά, Χουανφράν, Χ. Χιμένες, Γκοδίν, Σικέιρα, Τουράν (90+1' Ρ. Χιμένες), Γκάμπι, Σουάρεθ, Κόκε, Τόρες (59' Γκριεζμάν), Μάντζουκιτς (84' Γκαρθία)Γρανάδα (4-2-3-1): Όιερ, Νιομ, Μπαμπίν, Μάινθ, Σισοκό (63' Φουλκιέ), Γιούστε, Ιτούρα, Ιμπάνιεθ (78' Ισαάκ), Πίτι, Μπανγκουρά (75' Κάρλος), Ελ Αραμπί