Στους «8» του Κυπέλλου ΑΕΚ και Ξάνθη, εκτός ο Παναθηναϊκός

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκαν χθες ΑΕΚ και Ξάνθη. Ο «Δικέφαλος» επικράτησε 2-0 της Κέρκυρας και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα πήρε το εισιτήριο για τους «8». Σοκ στη Λεωφόρο προκάλεσε η Ξάνθη, που επικράτησε 1-0

του Παναθηναϊκού και πέρασε στην επόμενη φάση.Η Ξάνθη προκάλεσε «έμφραγμα» στον ΠαναθηναϊκόΜε τον Βασιλακάκη στο 88', η Ξάνθη τιμώρησε τον κάκιστο Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο και πήρε πανάξια πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Ο Παναθηναϊκός βολευόταν, θεωρητικά, και με το 0-0, ουδείς όμως μπορούσε να προβλέψει ότι θα παρουσιαζόταν τόσο νωθρός και φοβισμένος στο παιχνίδι του. Η Ξάνθη πήρε νωρίς τα ηνία του αγώνα και περιόρισε τον αντίπαλό της κάνοντας έξι τελικές στο πρώτο ημίχρονο.Ο Παναθηναϊκός, κομμένος στα δύο, δεν μπορούσε καν να κρατήσει μπάλα. Οι Δώνης και Μέντες δεν βοηθούσαν, ανάπτυξη από τα πλάγια δεν υπήρχε και εκ των πραγμάτων η ομάδα του Αναστασίου είχε όλο κι όλο ένα σουτ με τον Πέτριτς στο 2'. Από το 60' και μετά, όταν οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μέντες, το γήπεδο... έγειρε.Οι φιλοξενούμενοι δεν χρειάστηκαν παρά μόνο μία καθαρή ευκαιρία για να κάνουν τη ζημιά και τη βρήκαν στο 88'. Η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν άντεξε το σφυροκόπημα και ο Βασιλακάκης (μετά την πρώτη κεφαλιά του Καπετάνου) εκμεταλλεύτηκε το κενό και έγραψε το 0-1.Η ΑΕΚ συνεχίζει ακάθεκτη και στο Κύπελλο!Η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Κέρκυρα και με δύο γκολ στο β' ημίχρονο με 2-0 πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά.Μεγάλο ποσοστό κατοχής (65%) κατέγραψε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες της είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο Μιχάλης Μπακάκης έκανε πολλές επιτυχημένες κούρσες από δεξιά και τα μέλη της μεσοεπιθετικής γραμμής ήταν δραστήρια.Η σημαντικότερη ευκαιρία χάθηκε στο 25ο λεπτό από τον Ανάκογλου, ενώ στο 44ο ο Μπαρμπόζα απείλησε με κοντινή προσπάθεια.Σ' ένα καταστροφικό πεντάλεπτο για την Κέρκυρα, ο Μάνταλος στο 52' άνοιξε το σκορ με πέναλτι (το κέρδισε ο Μπαρμπόζα από τον Γκομέζ) και στο 57' αποχώρησε τραυματίας ο Παρασκευαΐδης.Το ματς απέκτησε υψηλό τέμπο στο τελευταίο τέταρτο κι αυτό λειτούργησε ευεργετικά για την ΑΕΚ, η οποία χτύπησε στην κόντρα (στο 82') με τον Αραβίδη, έπειτα από εξαιρετική διαγώνια μπαλιά του Μπαρμπόζα.