Στην κορυφή η Βιγιαρεάλ (βίντεο)

Η εκπληκτική πορεία της Βιγιαρεάλ στις πρώτες αγωνιστικές του ισπανικού πρωταθλήματος συνεχίστηκε και κόντρα στην Ατλέτικο. Το "κίτρινο υποβρύχιο" επικράτησε με 1-0 των "ροχιμπλάνκος" και πάτησε κορυφή!

Μόλις στο 14ο λεπτό του αγώνα ο Ρομπέρτο Σολδάδο βρήκε υπέροχα τον Λέο Μπαπτιστάο και ο τελευταίος μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Η Βιγιαρεάλ ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος και έφτασε μια ανάσα από το 2-0 στο 38 όμως η κεφαλιά στου Καστιγέχο δεν βρήκε δίχτυα.

Η καλύτερη φάση για την ομάδα του Σιμεόνε καταγράφηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου

με τον Γκριεζμάν να πιάνει το σουτ και τον Αρεόλα να κάνει μια σπουδαία απόκρουση. Στο δεύτερο 45λεπτο η Ατλέτικο πίεσε αρκετά, όμως τα βρήκε δύσκολα απέναντι στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων που από ένα σημείο και μετά έκαναν διαχείριση του σκορ.

Όσο κι αν προσπάθησαν οι "ρορχιμπλάνκος" δεν βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης και γνώρισαν έτσι την δεύτερη ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα. Η Βιγιαρεάλ από την άλλη είναι μετά από έξι αγωνιστικές, μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Βιγιαρεάλ (4-4-2): Αρεόλα, Γκασπάρ, Μπαϊλί, Ρουίς, Κόστα, Τριγκέρος (75' Πίνα), Ντος Σάντος (68' Σουάρες), Μπρούνο, Καστιγέχο, Σολδάδο, Μπαπτιστάο (46' Λέιβα)

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Γκαμές, Χιμένεθ, Γοδίν, Φιλίπε Λουίς, Τιάγκο, Νίγκες, Γκάμπι (46' Βιέτο), Τόρες Ο. (66' Κορέα), Μαρτίνες (Τόρες Φ.), Γκριεζμάν

"Σεφτέ" για Σεβίλλη

Την πρώτη της φετινή νίκη στην Primera Division πανηγύρισε η Σεβίλλη κόντρα στην Ράγιο Βαγεκάνο με 3-2. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Γκαμερό μετά από ασίστ του Τρεμουλινάς. Δεν έμειναν όμως εκεί καθώς λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Στίβεν Ενζοζί.

Η Ράγιο Βαγεκάνο απάντησε στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά μείωσε με μια τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεμπέ στο 51', ενώ 17 λεπτά αργότερα ο Μπεμπέ ανέλαβε ρόλο δημιουργού και ο Χάβι Γκέρα εκτέλεσε για το 2-2. Η Σεβίλλη όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Η αποβολή του Αμάγια στο 83' άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες, δίνοντας πλεονέκτημα στους γηπεδούχους. Έτσι, ο Εβγέν Κονοπλιάνκα που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο 86ο λεπτό και χάρισε στην ομάδα του την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν, με την οποία και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας.

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Κόκε (73' Μαριάνο), Αντρεόλι, Κολοτζιέτζιακ, Τρεμουλινάς, Ενζοζί (73' Κριστόφορο), Κρισόβιακ, Κρον Ντέλι, Ρέγες, Ιμπόρα (63' Κονοπλιάνκα), Γκαμερό

Ράγιο Βαγεκάνο (4-2-3-1): Τονό, Μαρτίνες, Αμάγια, Γιορέντε, Ρατ, Μπαένα, Τρασόρας (86' Τρασόρας), Σάντσες, Εμπάρμπα (64' Μπανγκουρά), Μπεμπέ, Γκέρα (80' Μανούτσο)