Σκαλί-σκαλί… στην κορυφή

Χριστούγεννα στην κορυφή θα κάνει φέτος ο Απόλλωνας. Οι κυανόλευκοι πέρασαν επιβλητικά από το Παραλίμνι, και εκμεταλλεύτηκαν την ήττα του ΑΠΟΕΛ, με αποτέλεσμα να βρεθούν για πρώτη φορά φέτος, έστω και ως συγκάτοικοι, στο πρώτο σκαλί του βαθμολογικού πίνακα. Αυτό θα επιτρέψει σε όλους στην κυανόλευκη οικογένεια να κάνουν καλές γιορτές και με περισσότερη διάθεση να μπουν στο δεύτερο μισό της σεζόν για να υλοποιήσουν τον στόχο τους, που δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.Κίνητρο για νίκη το Σάββατο ο Απόλλωνας είχε

μεγάλο. Όμως μερικά λεπτά πριν ξεκινήσει ο αγώνας του με την Αγία Νάπα έγινε τεράστιο. Η ήττα του ΑΠΟΕΛ στο Δασάκι έβαλε φτερά στα πόδια των παικτών του Ιοάν Αντόνε, με αποτέλεσμα μόλις στο 20ο λεπτό να προηγηθούν με 3-0 και ουσιαστικά να καθαρίσουν τη νίκη και να εξασφαλίσουν την παρουσία τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Και μπορεί για άλλο ένα παιγνίδι, η ελλαττωματική αμυντική λειτουργία να έβαλε ξανά στο παιγνίδι τους γηπεδούχους, όμως δεν ήταν ικανή να σταματήσει τον Απόλλωνα. Η επίθεση λειτούργησε άψογα, οι κυανόλευκοι πέτυχαν άλλα δύο τέρματα και τα Χριστούγεννα φέτος θα είναι όμορφα για την οικογένεια της λεμεσιανής ομάδας.