Σημαντική νίκη για την ΕΘΑ κόντρα στον Απόλλωνα

Η ΕΘΑ ήταν η νικήτρια στην αναμέτρηση απέναντι στον Απόλλωνα, με 80-61, σε παιχνίδι που διεξάχθηκε στο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα της Έγκωμης μπήκε καλά στην Α’ περίοδο και προηγήθηκε με 21-15, με τον Απόλλωνα να είναι βελτιωμένος στην συνέχεια και να παίρνει προβάδισμα με 42-36 στο ημίχρονο. Οι «κιτρινόμαυροι»

ήταν σαφώς ανεβασμένοι στην πορεία, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα με 61-51 με το τέλος της Γ’ περιόδου και με 80-61 με την ολοκλήρωση του αγώνα. Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Τζέρεμι Χόλλιμον με 25 πόντους (4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Ντιόν Ράιτ με 23 πόντους (13 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Από δύο πόντους σημείωσαν οι Παντούρης και Μαντοβάνης μέχρι το 3’, με την ΕΘΑ να απαντάει με τρεις πόντους του Βίτσε (3-3). Μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ ήταν στο 9-8 υπέρ της ΕΘΑ, η οποία σημείωσε στο επόμενο λεπτό τρεις ακόμα πόντους (δύο ο Χόλλιμον, ένα ο Ράιτ) και πήρε προβάδισμα με 12-8 στο 6’. Ένα λεπτό αργότερα η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 16-10, ενώ με το τέλος της περιόδου οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν την διαφορά των έξι πόντων (21-15).

Μέχρι το 12’ το σκορ ήταν στο 27-19, με τον Απόλλωνα στην συνέχεια να σημειώνει πέντε πόντους (τρεις ο Γκρεκ, δύο ο Φίλερ), οδηγώντας το σκορ στο 27-24. Έπειτα, έως το 15’ η ΕΘΑ διατήρησε το προβάδισμα της, όπου ήταν μπροστά με 32-30. Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι στην συνέχεια, σε 36-36 στο 18’, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν ακόμα έξι πόντους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (πέντε ο Παντούρης, ένα ο Γκρεκ) παίρνοντας προβάδισμα με 42-36.

Με πέντε πόντους του Ράιτ μπήκε στην Γ’ περίοδο η ΕΘΑ, μειώνοντας στον πόντο την διαφορά (42-41). Η ομάδα της Έγκωμης μέχρι το 23’ ήταν μπροστά με 48-44. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων μέχρι το 25’, όπου το σκορ ήταν στο 52-48, και στην συνέχεια σημείωσαν πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Χόλλιμον, δύο ο Βίτσε), με την διαφορά να πηγαίνει στους εννέα (57-48). Με την ολοκλήρωση της περιόδου το σκορ πήγε στο 61-51, υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Μπρουκς με λέι απ έφερε νωρίς στο Δ’ δεκάλεπτο την διαφορά στους δώδεκα (63-51), με τον Απόλλωνα να προσπαθεί στην συνέχεια να μειώσει στο σκορ για να μπει στην διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος. Στο 35’ η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 69-57, ενώ η διαφορά ανέβηκε στους δεκατέσσερις στο επόμενο λεπτό (74-61). Η ΕΘΑ σημείωσε ακόμα έξι πόντους μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα (τέσσερις ο Ράιτ, δύο ο Παπάμιχαηλ) με το σκορ να πηγαίνει στο τελικό 80-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 36-42, 61-51, 80-61