Φιλική ματσάρα και πράσινη νίκη

Η Ομόνοια κέρδισε το 3ο φιλικό επί κυπριακού εδάφους. Οι πράσινοι επικράτησαν στο «Αμμόχωστος» της Σαλαμίνας με το εντυπωσιακό 4-3. Οι πράσινοι προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο χάρις το εκπληκτικό τέρμα του Λεάντρο και το πέναλτι του Χριστοφή, αλλά η Σαλαμίνα ισοφάρισε στην επανάληψη με τα ωραία τέρματα των Μπριτζίτο και Σανγκόι. Οι ποδοσφαιριστές του Πάμπου Χριστοδούλου πήραν εκ νέου προβάδισμα με τον Νταρμπισάιαρ, αλλά λίγο μετά ο Μακρίεφ με πέναλτι ισοφάρισε. Ωστόσο ο Χριστοφή με δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το τελικό αποτέλεσμα. Αποθεώθηκε ο Λόπες, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας, εξετάστηκε

και επέστρεψε με δεμένο τον ώμο. Ακόμα ένα καλοκαιρινό ρεσιτάλ από τον κόσμο των πρασίνων που γέμισε το πέταλο και χρειάστηκε να ανοίξει και η κεντρική κερκίδα.

Οι συνθέσεις:

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Πάρκ, Βοσκανιάν, Γκράσι, Καρώ, Μανογιάν, Λεμέσιος, Σανγκόι, Κάκκο, Μπριτζίτο, Μακρίεφ

Ομόνοια: Φελτχούιζεν, Μαργκάσα (69΄ Καντέ) Φαμπρίσιο, Κατελάρης (79΄ Γουίλιαμ), Δημητρίου (69΄ Τζαϊλσον), Άλεξ, Μαντούρο (67΄ Μπρέβελεντ) Γκονζάλες, Χριστοφή, Λόπες (45+1' Τζαρσίνιο) Ντάρμπισαϊαρ

Η εξέλιξη του αγώνα

90' Ο Χριστοφή με εκπληκτικό τέρμα δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

86' Μεγάλη ευκαιρία από τον Ντάρμπισαϊαρ να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του

84' Ισοφαρίζει με πέναλτι του Μακρίεφ η Σαλαμίνα

81' ΓΚΟΛ. Η Ομόνοια παίρνει προβάδισμα στο σκορ με τον Ντάρμπισαϊαρ.

70' ΓΚΟΛ! Ο Σανγκόι με λόμπα κάνει το 2-2

64' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Χριστοφή έφυγε στην αντεπίθεση, όμως, το σουτ του κόντραρε.

53' Δοκάρι από τον Φαμπρίσιο. Εκτέλεσε απευθείας φάουλ και έστειλε με δύναμη την μπάλα στο δοκάρι.

52' Μεγάλη ευκαιρία με τον πρώτο σκόρερ του περσινού πρωταθλήματος. Ο Ντάρμπισαϊαρ έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ

48' ΓΚΟΛ! Η Σαλαμίνα μείωσε με εκπληκτικό τέρμα του Μπριτζίτο

44' Ο Ράφα Λόπες χτύπησε στον ώμο και αποχώρησε από το γήπεδο με ασθενοφόρο

Εκτέλεσε εύστοχα ο Χριστογή και 2-0 για τους πράσινους

32' Πέναλτι κερδίζει ο Ντάρμπισαϊαρ για την Ομόνοια

20' ΓΚΟΛ! Η Ομόνοια ανοίγει το σκορ με εκπληκτικό σουτ του Λεάντρο!

18' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ντάρμπισαϊαρ βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι μετά από μπαλιά του Μαργκάσα, άουτ η μπάλα.