Ρουί Βιτόρια: "Αποδόθηκε δικαιοσύνη"

Το γκολ του Ζόνας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν εκείνο που χώρισε Μπνεφίκα και Ζενίθ (1-0) στο Da Luz, επιτρέποντας στην πρωταθλήτρια Πορτογαλίας να πάει με προβάδισμα στην ρεβάνς της Ρωσίας. Χωρίς Λουιζάο και Λισάντρο Λόπες στο κέντρο της άμυνάς τους οι Πορτογάλοι, δίχως Φαιζούλιν και Μαλαφέεφ οι Ρώσοι επιδόθηκαν σε ένα παιχνίδι τακτικής.

«Κερδίσαμε απέναντι σε μία καλή ομάδα, αλλά νομίζω ότι ήμασταν πολύ ισχυροί για τον αγώνα του Champions League

είπε ο Ρουί Βιτόρια. «Δεν κινδυνέψαμε ποτέ, πάντα είχαμε τον έλεγχο στο παιχνίδι, η τακτική ήταν σχεδόν τέλεια. Αξίζαμε να είχαμε ένα γκολ νωρίς, αλλά, ούτως ή άλλως, αποδόθηκε δικαιοσύνη. Είμαι πολύ χαρούμενος για τους παίκτες μου, γιατί έκαναν όλα όσα είχαμε σκεφτεί για αυτό το παιχνίδι. Εδειξαν μεγάλη ωριμότητα . Ξέραμε ότι η Ζενίτ είναι πολύ ισχυρή στην αντεπίθεση. Νομίζω ότι έχουμε κερδίσει από την επιμονή και τον τρόπο που εργαστήκαμε. Ημασταν καλύτεροι στα 90 λεπτά. Το 1-0 είναι ένα καλό αποτέλεσμα στην παρούσα φάση του Champions League. Θα πάμε να παίξουμε με μεγάλη αποφασιστικότητα , γιατί ξέρουμε ότι θα βρούμε μια σκληρή αντίπαλο. Είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα σκοράρουμε στην Αγία Πετρούπολη,» πρόσθεσε ο Πορτογάλος προπονητής της Μπενφίκα.