Προελαύνει η Λιόν

Την έκτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Λιόν (2-0 την Λανς στο "Σταντ ντε λα Λικόρν"), αυξάνοντας στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από την Μαρσέιγ, η οποία παίζει την Κυριακή με την Γκινγκάμπ.

Η Λανς μπήκε φορτσάτη στο ματς και απείλησε δύο φορές στο πρώτο τρίλεπτο (με Αλαρμπί Ελ Τζαντεγιαουί και Πάμπλο Τσαβάρια), προτού ο Ζαν-Φιλίπ Γκμπαμέν βάλει αυτογκόλ στο 21ο λεπτό.Ελ Τζαντεγιαουί και Λαλαϊνά Νομενζαναχαρί προσπάθησαν για την ισοφάριση, αλλά όταν ο Μπουμπακάρ Σιλά έκανε "χέρι" εντός περιοχής

και ο Αλεσάντρ Λακαζέτ ευστόχησε στο πέναλτι του 26ου λεπτού ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλος των γηπεδούχων δεν πίστευε ότι μπορεί να επιτευχθεί η ανατροπή.Πράγματι, οι προσπάθειες της Λανς στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης δεν ήταν τόσο επικίνδυνες όσο εκείνες του πρώτου 25λέπτου, με συνέπεια η Λιόν να συμπληρώσει τέσσερα ματς πρωταθλήματος χωρίς να δεχθεί γκολ.Λανς (4-3-3): Ριού, Σιλά (55' Γκιλόμ), Γκμπαμέν, Κανταρί, Μπουλενζέ, Μπουριγκό (85' Σιπριάν), Νομενζαναχαρί, Βαλδίβια, Ελ Τζαντεγιαουί (68' Λεκός), Τσαβάρια, Κουλιμπαλί.Λιόν (4-3-3): Λόπες, Ζαλέ, Ρόους, Ιμτιτί, Νταμπό (77' Μβουεμπά), Γκοναλόν, Φερί (90' Μαλμπράνκ), Τολισό, Γκεζάλ (87' Γκουρκίφ), Λακαζέτ, Φεκίρ.