Πολύτιμος βαθμός για τη Σπάρτα

Η Σπάρτα Πράγας έδειξε χαρακτήρα στη Γερμανία κόντρα στο φαβορί Σάλκε και πήρε έναν πολύτιμο βαθμό (2-2 τελικό σκορ) στη μάχη της πρόκρισης. Η Σάλκε προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 6΄με τον Ντι Σάντο και τα δεδομένα έδειχναν εντελώς υπέρ της. Το ημίχρονο έληξε με 1-0, αλλά η Σπάρτα αντέδρασε άμεσα στην επανάληψη.

Οι δύο πιο επικίνδυνοι παίκτες της, ο Φατάι και ο Λάφατα, πέτυχαν δύο απανωτά γκολ (50', 63΄) και έδωσαν προβάδισμα στους Τσέχους. Η Σάλκε κατάφερε όμως να απαντήσει γρήγορα με τέρμα του Σανέ στο 73΄. Το 2-2 έμεινε μέχρι τέλους. Αυτό το αποτέλεσμα κρατά τη γερμανική ομάδα στην κορυφή, με τη Σπάρτα να έχει δύο βαθμούς αέρα από τον ΑΠΟΕΛ και τον Αστέρα να μένει νωρίς ουσιαστικά εκτός παιχνιδιού. Την επόμενη αγωνιστική η Σπάρτα θα υποδεχτεί τη Σάλκε.