Ομόνοια: Το φάντασμα… ΑΠΟΕΛ

Η νίκη απέναντι στην ΑΕΛ, καταρχάς κλείδωσε τη συμμετοχή της Ομόνοιας στο πρώτο γκρουπ και κατά δεύτερο λόγο δίνει το δικαίωμα στους πράσινους να διεκδικήσουν μέσα από μια σειρά ντέρμπι το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η ομάδα του Κώστα Καϊάφα γύρισε σελίδα και επικεντρώθηκε στο ντέρμπι αιωνίων το ερχόμενο Σάββατο.Η Ομόνοια χρειάζεται τη νίκη για ένα σωρό λόγους. Σε ενδεχόμενο που επιτύχει το στόχο της, τότε θα πλησιάσει τον ΑΠΟΕΛ

στους τέσσερις βαθμούς και θα εισέλθει στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Ταυτόχρονα είναι το γόητρο αλλά και η δυσμενή παράδοση των τελευταίων αγώνων.Οι πράσινοι θα επιχειρήσουν να ξορκίσουν το φάντασμα του ΑΠΟΕΛ και να πανηγυρίσουν τη νίκη έπειτα από δυο περίπου χρόνια. Η τελευταία επιτυχία καταγράφεται στις 06/04/13. Τότε κέρδισαν στην πρεμιέρα των αγώνων κατάταξης τους γαλαζοκίτρινους 3-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον νυν ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ, τον Γιώργο Εφραίμ. Ο διεθνής Κύπριος επιθετικός πέτυχε δυο τέρματα χαρίζοντας σπουδαία νίκη στην ομάδα του. Ενδιάμεσα σκόραρε και ο Λεάντρο.Έκτοτε η Ομόνοια αγνοεί το τρίποντο. Σε έξι αναμετρήσεις που ακολούθησαν ηττήθηκε τέσσερις φορές, ενώ δυο παιγνίδια έληξαν ισόπαλα, με το ίδιο σκορ (0-0)Περίοδος 12/13ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 4-3Περίοδος 13/14ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 2-0Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ 0-0Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ 0-0ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 2-1Περίοδος 14/15ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 1-0