Ο Μάρκος ετοιμάζεται για την αναμέτρηση με τον Κάρλοβιτς

Τον κορυφαίο παίκτη του ταμπλό Ivo Karlovic ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει ο Μάρκος Παγδατής, στο δεύτερο γύρο του τουρνουά PBZ Zagreb, μετά την τελευταία του νίκη επί του Toni Androic με 6-7(3), 6-2 και 6-3 στο ATP World Tour 250 τουρνουά του Ζάγκρεμπ, σε κλειστό γήπεδο με σκληρή επιφάνεια.Μετά την ήττα στο πρώτο σετ, ο Μάρκος επανήλθε δυναμικά κερδίζοντας τελικά το No. 294 στην παγκόσμια κατάταξη Androic.

Ο Μάρκος πέτυχε 13 άσους κερδίζοντας το 70% των πόντων του σερβίς, εξασφαλίζοντας έτσι τη νίκη σε δύο ώρες και 7 λεπτά. Ο Μάρκος θα αντιμετωπίσει τον Karlovic για πρώτη φορά μετά από επτά χρόνια, ενώ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις μέχρι σήμερα διατηρούν ισόπαλο σκορ ήττας/νίκης. Ο 35χρονος Karlovic έκανε δυνατό ξεκίνημα στη φετινή σεζόν, κερδίζοντας το Νο.1 στην παγκόσμια κατάταξη Novak Djokovic, φτάνοντας στα ημιτελικά του τουρνουά της Ντόχα. Επίσης έφτασε μέχρι στο δεύτερο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν όπου αντιμετώπισε τον Nick Kyrgios.Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος για απόψε Τετάρτη στις 20:00, ώρα Κεντρικής Ευρώπης.