Ο Γιάννης Αηλιώτης πρωταθλητής τραπ

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Ελεύθερης Περιοχής Αμμοχώστου Γιάννης Αηλιώτης, είναι ο φετινός πρωταθλητής στο αγώνισμα του τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοπβολής ΟΠΑΠ. Ο αθλητής της ΣΚΟΕΠΑ συγκέντρωσε 719 επιτυχίες στους 750 μετρήσιμους δίσκους του πρωταθλήματος, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Λεόντιος Λεοντίου του ΣΚΟΛΑΡ με 709/750 και στην τρίτη ο Μάριος Σοφοκλέους της ΣΚΟΛΕΥ με 708/750. Στους έφηβους πρώτευσε ο νεαρός Πέτρος Αναστασίου του ΣΚΟΛΑΡ με 643/750, στους βετεράνους ο Αγαθόπουλος

Πασχάλης της ΣΚΟΛΕΥ με 609/750, ενώ στο τραπ γυναικών η πρωταθλήτρια της ΣΚΟΛΕΥ Γεωργία Κωνσταντινίδου συγκέντρωσε 403/450.

Το φετινό παγύπριο πρωτάθλημα στο τραπ, περιλάμβανε επτά αγώνες, από τους οποίους για κάθε αθλητή μέτρησαν τα έξι καλύτερα αποτελέσματα. Ο πρωταθλητής Γιάννης Αηλιώτης, επέδειξε τρομερή σταθερότητα σε ψηλά αποτελέσματα, ενώ αγωνίστηκε στους 6 ημιτελικούς από τους 7 αγώνες, από τους οποίους στους πέντε πέρασε στους τελικούς ή στους μικρούς τελικούς. Ο Αηλιώτης πέτυχε επίσης και το ψηλότερο αποτέλεσμα της χρονιάς (122/125) σε αγώνα για το Παγκόσμιο Κύπελλο στην Καμπάλα, ενώ στην Κύπρο πέτυχε μια φορά 121/125 και δυο φορές 120/125, που είναι επίσης τα ψηλότερα αποτελέσματα του πρωταθλήματος.

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του δευτεραθλητή Λεόντιου Λεοντίου, ο οποίος κέρδισε τους τρεις από τους επτά αγώνες του πρωταθλήματος, ενώ ο συναθλητής του στο ΣΚΟΛΑΡ Αδάμος Σελίπας κέρδισε δυο αγώνες και από ένα αγώνα κέρδισαν οι Ανδρέας Μακρής (ΣΚΟΕΠΑ) και Παύλος Κουτσόφτας (ΣΚΟΛΕΥ). Συγκεκριμένα, ο Λεόντιος κέρδισε τους αγώνες για το «Κύπελλο Παραλιμνίου», το «Κύπελλο Πάφου» και το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη», ενώ ο Σελίπας πρώτευσε στους αγώνες για το «Κύπελλο Λάρνακας» και τους «Παγκύπριους Διασωματειακούς». Ο Μακρής πήρε το «Κύπελλο Αμμοχώστου» και ο Κουτσόφτας το «Κύπελλο Κερύνειας».