Ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στους Γερμανούς

Κάκιστη είναι η παράδοση που συνοδεύει τον ΑΠΟΕΛ απέναντι σε γερμανικές ομάδες. Στο παρελθόν οι γαλαζοκίτρινοι αντιμετώπισαν έξι διαφορετικές ομάδες από τη συγκεκριμένη χώρα, ενώ τις δυο εξ αυτών κλήθηκε να τις αντιμετωπίσει ξανά. Σε σύνολο 16 αναμετρήσεων οι πρωταθλητές μας μετρούν μόλις μια νίκη, μια ισοπαλία και 14 ήττες, με εφτά τέρματα υπέρ και 44 κατά. Στον 17ο αγώνα με εκπρόσωπο του γερμανικού ποδοσφαίρου ο ΑΠΟΕΛ ευελπιστεί

να πετύχει τη 2η του νίκη και να ελπίζει για κάτι καλύτερο στη συνέχεια.

Η πρώτη συνάντηση του ΑΠΟΕΛ με γερμανική ομάδα ήταν την περίοδο 1965/66 απέναντι στην Βέρντερ Βρέμης για τον 1ο γύρο του κυπέλλου πρωταθλητριών. Οι δυο αγώνες έγιναν στη Γερμανία και οι πράσινοι προκρίθηκαν με δυο νίκες, με το ίδιο σκορ 5-0 (συνολικό 10-0).

Δεκαπέντε χρόνια μετά οι γαλαζοκίτρινοι αντιμετώπισαν την Ντιναμό Βερολίνου και πάλι στον 1ο γύρο της ίδιας διοργάνωσης. Στον 1ο αγώνα οι Γερμανοί κέρδισαν 3-0 και στον επαναληπτικό που έγινε στο Μακάρειο ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε 2-1 (Χαΐλής, Πέτρου). Αυτή ήταν η πρώτη και η μοναδική νίκη που έχει να δείξει η ομάδα της Λευκωσίας απέναντι σε αντίστοιχη της Γερμανίας στα κύπελλα Ευρώπης.

Την περίοδο 1990/91 ο ΑΠΟΕΛ κληρώθηκε με την τεράστια Μπάγερν Μονάχου στον 1ο γύρο του κυπέλλου πρωταθλητριών. Ο πρώτος αγώνας διεξήχθη στο Μακάρειο και οι γαλαζοκίτρινοι άγγιξαν μια ιστορική νίκη, προηγήθηκαν δυο φορές (Γκόγκιτς, Παντζιαράς) όμως, οι Βαυαροί γύρισαν τον αγώνα σε τρία λεπτά (87’ και 89’) και έφυγαν με το διπλό. Στον επαναληπτικό η Μπάγερν κέρδισε 4-0.

Τις επόμενες δυο φορές που οι γαλαζοκίτρινοι αντιμετώπισαν Γερμανούς ήταν κόντρα στην ίδια ομάδα. Την Χέρτα Βερολίνου στο κύπελλο UEFA. Την περίοδο 2002/03 και το 2005/06 για το 2ο και 1ο γύρο αντίστοιχα. Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε σε όλες τις αναμετρήσεις με συνολικό σκορ 9-1. Στην πρώτη συνάντηση η ομάδα του Βερολίνου επικράτησε με 1-0 και 4-0 και τρία χρόνια μετά με 1-0 και 3-1. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Κωνσταντίνος Μακρίδης.

Την περίοδο 2008/09 ο ΑΠΟΕΛ αντιμετώπισε την Σάλκε στο Κύπελλο UEFA. Οι «μπλε» κέρδισαν τον πρώτο αγώνα στο ΓΣΠ με 4-1 (Μιροσάβλιεβιτς), ενώ ο επαναληπτικός έληξε ισοπαλία 1-1. Ο Έλιο Πίντο στο 6ο λεπτό έβαλε μπροστά τον ΑΠΟΕΛ στο σκορ, όμως, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο.
Η πρώτη φορά που οι γαλαζοκίτρινοι αντιμετώπισαν Γερμανούς σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης ήταν την περίοδο 2013/14, την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο Γιουρόπα Λιγκ. Ο ΑΠΟΕΛ και στα δυο παιχνίδια, 3-0 στο ΓΣΠ και 2-0 στην «Commerzbank Arena».

Η τελευταία -μέχρι σήμερα- συνάντηση του ΑΠΟΕΛ με εκπρόσωπο του γερμανικού ποδοσφαίρου σημειώθηκε πρόπερσι και πάλι σε όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ. Η Σάλκε κέρδισε και τις δυο φορές, 3-0 στο ΓΣΠ και 1-0 στη «Veltins Arena».