Ο Άγγελος Αβραάμ κέρδισε το «Κύπελλο Λάρνακας»

• Νικητής στους έφηβους, ο Ανδρόνικος Ξύστρος, στους βετεράνους ο Κωστάκης Κωνσταντίνου και στους σούπερ βετεράνους ο Δημήτρης Λόρδος
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο πρωταθλητής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού Άγγελος Αβραάμ, ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα κόμπακ, για το «Κύπελλο Λάρνακας» που έγινε την περασμένη Κυριακή 10 Απριλίου στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου Λάρνακας. Ο αγώνας

ήταν ο τρίτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και τον αθλοθέτησε η εταιρία Προκόπης Γαβριηλίδης Λτδ, κατασκευαστές των φυσιγγίων OLYMPIA. Ο νικητής, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 95/100, όμως για να φθάσει στην πρώτη φετινή του νίκη, χρειάστηκε να κερδίσει σε διπλό μπαράζ τον πολύ φορμαρισμένο αυτή την περίοδο Κωνσταντίνο Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΥ, ο οποίος επίσης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 95/100. Οι δυο «μονομάχοι» ισοβάθμησαν και στο πρώτο μπαράζ με 23/25 και χρειάστηκαν άλλοι 15 δίσκοι σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου» για να κερδίσει τελικά ο αθλητής της Λεμεσού με 15/15 έναντι 14/15 του Λευκωσιάτη σκοπευτή. Μπαράζ είχαμε και για την τρίτη θέση, όπου οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Πέτρος Ιωάννου και Ηλίας Ηλία ισοβάθμησαν με 94/100, για να κερδίσει τελικά τη θέση ο πρώτος με 23/25, έναντι 22/25 του Ηλία.

Στη Β’ κατηγορία, την πρώτη θέση κατέλαβε ο Παναγιώτης Χωματένος της ΣΚΟΛΕΥ με 92/100, ενώ στην Γ’ κατηγορία κέρδισε ο αθλητής του ΣΚΟΛΑΡ Κωνσταντίνος Αριστοφάνους με 90/100 και στην Δ’ κατηγορία ο Χαράλαμπος Οικονόμου της ΣΚΟΛΕΥ με 93/100. Στην κατηγορία των εφήβων κέρδισε ο νεαρός Ανδρόνικος Ξύστρος του ΣΚΟΛΑΡ με 76/100, στους βετεράνους Κωστάκης Κωνσταντίνου του ιδίου Ομίλου με 93/100 και στους σούπερ βετεράνους ο Δημήτρης Λόρδος της ΣΚΟΑΜ με 77/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα κόμπακ για το «Κύπελλο Λάρνακας» ήταν τα ακόλουθα: