Νίκη ο Απόλλων, πλεονέκτημα η ΕΘΑ

Οι «κυανόλευκοι» κέρδισαν με 90-74, όμως δεν κάλυψαν τη διαφορά της ήττας τους με 18 πόντουςΣημαντικότατη νίκη στη διεκδίκηση θέσης στην πρώτη τετράδα και στα πλέι-οφ του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας στην καλαθόσφαιρα, πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής (11/1/15) ο Απόλλωνας, ο οποίος, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, επιβλήθηκε της ΕΘΑ στη Λεμεσό με 90-74. Ωστόσο, δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά της ήττας με 18 πόντους στον πρώτο αγώνα (78-60), και έτσι η ομάδα της Έγκωμης θα έχει το

πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Οι «κυανόλευκοι» στήριξαν τη νίκη τους στην πιεστική άμυνά τους, που έφερε κλεψίματα, αιφνιδιασμούς και στην ευστοχία τους στο β΄ ημίχρονο έξω από τα 6,75μ., που τους επέτρεψε να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς. Η ΕΘΑ βρισκόταν στο παιχνίδι για 24 λεπτά, όμως στη συνέχεια δεν είχε τις λύσεις στην επίθεση και μοιραία ακολουθούσε στο σκορ, με τον Μασάμπα να την «σώζει» και από την ανατροπή της διαφοράς στο πρώτο παιχνίδι.Ο Απόλλων μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-0 στο πρώτο λεπτό, κάτι που του έδωσε την ευκαιρία να συντηρεί υπέρ του διαφορά, την οποία ανέβασε στους 7 πόντους (15-8) στο 4΄. Η ΕΘΑ έκανε την αντεπίθεσή της στο επόμενο δίλεπτο, καταφέρνοντας να προσπεράσει με σερί 0-8, με 15-16 στο 6΄, όμως οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν την υπεροχή τους μέσα στη ρακέτα και ξέφυγαν εκ νέου έως τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 27-21. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν δυναμικά στη δεύτερη περίοδο μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο (33-32, 14΄18΄΄), χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να προσπεράσουν, αφού ο Απόλλων διατηρούσε σταθερό προβάδισμα και με τρίποντο του Μάρκου έκλεισε το ημίχρονο στο 43-39.Το ανταγωνιστικό παιχνίδι συνεχίστηκε μέχρι τα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου, όταν ο Απόλλωνας άρχισε να «πυροβολεί» έξω από τα 6,75μ. και με σερί 11-0, μετέτρεψε το 53-47 σε 64-47 στο 16΄. Οι «κυανόλευκοι» είχαν πλέον τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τους «κιτρινόμαυρους» να προσπαθούν για την επιστροφή στο παιχνίδι, μειώνοντας στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 67-60. Ωστόσο, θα έπρεπε να περιορίσουν τα λάθη τους, τα οποία ήταν 3 για τον Απόλλωνα και 15 για την ΕΘΑ!Στην τελευταία περίοδο ο νικητής είχε κριθεί από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερό προβάδισμα με διψήφια διαφορά στο σκορ, την οποία έφτασαν μάλιστα μέχρι και τους 17 πόντους (85-68) στο 38΄47΄΄. Πλέον, οι δύο ομάδες απέκτησαν νέο στόχο στο παιχνίδι τους, που ήταν οι 18 πόντοι, με τον Απόλλωνα να θέλει να τους ξεπεράσει και την ΕΘΑ να κρατήσει τη διαφορά κάτω από αυτούς. Κι αυτό εξαιτίας του ότι ο πρώτος αγώνας στη Λευκωσία έληξε με νικήτρια την ομάδα της Έγκωμης με 78-60. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν πραγματικά απαγορευμένα για καρδιακούς, αφού ο Απόλλων ολοένα και πλησίαζε τη μεγάλη νίκη και η ΕΘΑ ολοένα και τη μάζευε. Χάρη στην ψυχραιμία του Μασάμπα, τελικώς η ΕΘΑ κράτησε το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία, με τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει την πολύ σημαντική νίκη με 90-74.Δεκάλεπτα: 27-21, 43-39, 67-60, 90-74.ΑΠΟΛΛΩΝ (Κρις Χουγκάζ)(9/13β., 24/45δ., 11/29τρ., 23-8ρ., 18ασ., 8κλ., 3κ., 8λ.): Ρόμπινσον 9 (1), Μάρκου 12 (2), Μπλάκμον 12 (3), Γκρέι 17 (3), Στυλιανού, ΜακΛέιν 10 (2), Κάστροπιλ 11 (13ρ.), Μέισον 19.ΕΘΑ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)(21/32β., 16/30δ., 7/18τρ., 27-6ρ., 10ασ., 2κλ., 2κ., 19λ.): Κάιλς 3, Ρος 11 (2), Αναστασιάδης 6 (2), Ράσελ 13 (3), Τόμιτς 4, Μασάμπα 17, Κερκ 20, Ζαχαρίου.