Μια ανάσα από τον τίτλο

ΧΑΝΤΜΠΟΛΤο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο χρειάζεται δύο βαθμούς στις επόμενες τέσσερεις αγωνιστικές για να κατακτήσει το πρωτάθλημαΜια νίκη μακριά από τη μαθηματική στέψη της σαν πρωταθλήτρια βρίσκεται η ομάδα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, μετά που στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλεϊ οφ του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών νίκησε εκτός έδρας τον Παρνασσό Στροβόλου με 31-19.

Με τη νίκη αυτή το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο παρέμεινε αήττητο και διατήρησε το +6 από τη 2η στη βαθμολογία ομάδα της ΑΣΣ ΣΠΕΣ (νίκησε τον Προοδευτικό με 29-26) έτσι, στις 4 αγωνιστικές που απέμειναν για τη λήξη της διοργάνωσης, αυτό που χρειάζεται η ομάδα του Πανεπιστημίου είναι άλλοι 2 βαθμοί για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια.Η νίκη του Ευρωπαϊκού δεν ήταν τόσο εύκολη, όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Ο Παρνασσός, με κίνητρο τη νίκη για να αυξήσει τις πιθανότητές του για κατάκτηση της 2ης θέσης αλλά και με... φόρα μετά την ιστορική του επιτυχία της περασμένης βδομάδας σε βάρος της ΑΣΣ ΣΠΕΣ, ξεκίνησε δυνατά το παιγνίδι και για ένα 20λεπτο κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ (6-8) και να δώσει στον αγώνα χαρακτήρα ντέρμπι.Στο τελευταίο διάστημα του ημιχρόνου ωστόσο το Ευρωπαϊκό, με γκολ στην κόντρα αλλά και με καλές επιλογές στα σουτ από τα 9 μέτρα κατάφερε να δημιουργήσει μια καλή διαφορά και να φύγει για τα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 9-15.Στην επανάληψη, η ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο. Ένα εξαιρετικό ξέσπασμα στα πρώτα 5΄ έδωσαν στο Ευρωπαϊκό ένα σοβαρότατο προβάδισμα 11 τερμάτων (9-20) και απ' εκεί και πέρα τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους. Το παιγνίδι άλλαξε "ύφος" και οι παίκτες των δύο ομάδων προσπάθησαν να "διασκεδάσουν" στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, με τον δείκτη του σκορ να σταματά στο τελικό 19-31.Για τον Παρνασσό σκόραραν οι Ι. Ιωάννου 3, Γ. Χρυσάνθου 3, Χρ. Μαυρομάτης 1, Κ. Βορκάς 4, Α. Κωνσταντίνου 1, Κ. Μιχαήλ 2, Στ. Γεωργίου 1 και Κ. Μακρής 4. Τα τέρματα του Ευρωπαϊκού πέτυχαν οι Θ. Τσίβικος 3, Μ. Πελαγία 2, Κ. Σοφοκλέους 3, Γ. Νικηφόρου 6, Χρ. Αργυρού 2, Κ. Κεραμιδάς 2, Ε. Πολύδωρος 3, Ξ. Κυπριανού 2, Ε. Κώστα 1, Δ. Νικηφόρου 2, Κ. Αντωνιάδης 4, ενώ 1 γκολ πέτυχε και ο τερματοφύλακας Κώστας Χριστοδούλου, με σουτ από την εστία του στην τελευταία φάση του αγώνα.ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ1.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝ. ΚΥΠΡΟΥ 12 422-212 242.ΑΣΣ ΣΠΕΣ /ΕΝΩΣΗ 12 376-278 183.ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ 12 297-279 144.ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΦΟΥ 12 333-394 8Εθνική ΠαίδωνΓια την Ιταλία αναχωρεί σήμερα η Εθνική μας ομάδα Χάντμπολ των Παίδων (ηλικίες 1998-99) και πιο συγκεκριμένα στην πόλη Πεσκάρα, η οποία θα φιλοξενήσει τους αγώνες της 12ης Μεσογειάδας.Στη 12η Μεσογειάδα συμμετέχουν, εκτός από την Κύπρο και τη διοργανώτρια Ιταλία, οι Αλγερία, Αίγυπτος, Γαλλία, Μαυροβούνιο, Ισπανία, Τυνησία και Τουρκία.Η κυπριακή αποστολή είναι 20μελής. Εκτός από τον αρχηγό της αποστολής Σταύρο Παναγιώτου (μέλος ΔΣ ΚΟΧ), τον προπονητή Κυριάκο Σοφοκλέους, τον συνοδό Αντρέα Αντρέου και τον φυσικοθεραπευτή Νικόλα Μιχαήλ, στην Ιταλία ταξιδεύουν και οι ακόλουθοι 16 διεθνείς: Οι τερματοφύλακες Λένος Γεωργίου και Νικόλας Αντωνιάδης, Γιώργος Κυριάκου, Αντρέας Χατζησάββας, Πάρις Αλ. Καλλή, Πέτρος Στυλιανού, Μιχάλης Βουδάσκας, Τάσος Ιωάννου, Μιχάλης Παμπόρης, Γιώργος Τσικκάς, Γιάννος Αντρέου, Μιχάλης Σωτηρίου, Ίλιαν Κωνσταντίνος, Κωστάκης Αργυρού, Νικόλας Τουφεξής και Νεόφυτος Κόκκινος.Η Κύπρος θα δώσει ένα μόνο παιγνίδι στη σημερινή πρεμιέρα της διοργάνωσης και μάλιστα το παιγνίδι αυτό θα είναι το τελευταίο της 1ης ημέρας των αγώνων, αφού θα αναμετρηθεί στις 7:15 με τη διοργανώτρια Ιταλία.