Μεγάλες ανατροπές για Μαϊάμι και Χιούστον

Με το Μαϊάμι και το Χιούστον να ανατρέπουν μεγάλες εις βάρος τους διαφορές και να φτάνουν σε ακόμη μία εφετινή νίκη, κύλησε το πρόγραμμα τα ξημερώματα στο NBA.

Οι Χιτ, αν και βρέθηκαν στο -18 στο τρίτο δωδεκάλεπτο απέναντι στους Πέισερς, κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση (με λέι άπ του Γουέιντ) και στη συνέχεια να πάρουν τη νίκη με σκορ 103-100. Την ίδια στιγμή, οι «Ρουκέτες» ανέτρεψαν το εις βάρος τους -15 στα τελευταία 17 λεπτά και πήραν τη νίκη με 93-91 επί των Τζαζ στην Γιούτα.

Σημαντική

συνεισφορά στη νίκη των Κινγκς επί της Οκλαχόμα με 116-104 είχε ο Κώστας Κουφός. Σε 28 λεπτά σημείωσε οκτώ πόντους (2/2 βολές, 3/5 δίποντα), οκτώ ριμπάουντ, μία ασίστ και τέσσερα κοψίματα. Αντίθετα, οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο γνώρισαν την ήττα με 123-98 από τους Σπερς, με τον διεθνή άσο να έχει 11 πόντους (1/2 βολές, 5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα), τέσσερα ριμπάουντ, δύο ασίστ, ένα κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 29.35 αγώνα.