Με Κελ στα ημιτελικά η Ντόρτμουντ (vid)

Με το γκολ του Σεμπάστιαν Κελ στην παράταση, η Ντόρτμουντ νίκησε με 3-2 την Χόφενχαϊμ και εξασφάλισε μία θέση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.Σούπερ παιχνίδι στη Βεστφαλία, με τη Ντόρτμουντ να παίρνει μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου στην παράταση, έστω και αν αγωνίστηκε χωρίς τους Ρόις και Χούμελς.Η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ προηγήθηκε στο 19' με το γκολ του Σούμποτιτς, όμως η Χόφενχαϊμ κατάφερε να γυρίσει το ματς μέσα σε 7 λεπτά, χάρη στα γκολ των Φόλαντ (21') και Φιρμίνο (28'), πηγαίνοντας προηγούμενη στο ημίχρονο με 2-1.Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 57' με τον Ομπαμεγιάνγκ και το 2-2 έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση. Εκεί, οι Βεστφαλοί σφράγισαν την πρόκριση, χάρη στο γκολ του Σεμπάστιαν Κελ στο 108', εξασφαλίζοντας την παρουσία τους στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Πηγή: gazzetta.gr