O Μπεντέκε έβαζε, η άμυνα... έμπαζε! (vid)

Ο Μπεντέκε πέτυχε χατ τρικ, αλλά η Αστον Βίλα... ίδρωσε να πάρει τον βαθμό από την ΚΠΡ (3-3). Εξαιρετικοί οι Ρέιντζερς που παραμένουν ζωντανοί στη μάχη της παραμονής. Μεγάλο ματς στο «Βίλα Παρκ», η ΚΠΡ έδειξε σε ακόμα ένα εκτός έδρας ματς πως είναι ικανή για τη ζημιά, ωστόσο αυτή τη φορά υπήρχε ο Μπεντέκε, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ και έσωσε τον βαθμό για την Αστον Βίλα. Οι «Χωριάτες βρέθηκαν στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη και τους «Ρέιντζερς».Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν
πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο 7' ο Φίλιπς κατάφερε να σκοράρει με ωραία κεφαλιά. Η απάντηση των γηπεδούχων πάντως ήταν άμεση και τρία λεπτά αργότερα ο Μπεντέκε κατάφερε να ισοφαρίσει.Εξαιρετικός ρυθμός στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι, να δημιουργούν φάσεις, αλλά τόσο ο Αγκμπονλαχόρ όσο και ο Γκρέιλις δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Ωστόσο, ο Μπεντέκε κατάφερε στο 33' να πετύχει το δεύτερο του τέρμα και να δώσει το πάνω χέρι ξανά στους «Χωριάτες». Ιδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με την ΚΠΡ να μπαίνει δυνατά και να ισοφαρίζει στο 55' με τον Χιλ έπειτα από κόρνερ του Φίλιπς. Καλός ρυθμός στο ματς, αλλά η ΚΠΡ ήταν αυτή που είχε τις λύσεις στην επίθεση, με τον Οστιν στο 78' να πετυχαίνει το 3-2. Ωστόσο, το... σόου του Μπεντέκε δεν είχε ακόμα τελειώσει και στο 83' έβαλε το κερασάκι διαμορφώνοντας με φαουλάρα το 3-3.

Πηγή: gazzetta.gr