Μαντζουρογιάννης από χρυσάφι

Μετά τον Οδυσσέα Μουζενίδη ήταν η σειρά του Παναγιώτη Μαντζουρογιάννη να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου με άλμα στα 7,60μ. στον τελικό του μήκους.

Οι επιτυχίες του ελληνικού στίβου στην Τιφλίδα συνεχίζονται με τους μικρούς πρωταθλητές μας να δείχνουν μεγάλο ανάστημα σε μια σπουδαία διοργάνωση. Μετά τον Οδυσσέα Μουζενίδη ήταν η σειρά του Παναγιώτη Μαντζουρογιάννη να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ο αθλητής του Παναγιώτη Σκορδίλη κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο μήκος με άλμα στα 7,60 μ., το οποίο σημείωσε στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια.

Ο αθλητής μέχρι εκείνο το σημείο ήταν στη δεύτερη θέση με καλύτερη προσπάθεια στα 7,42 μέτρα.

Ο Μαντζουρογιάνννης ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα με άλμα στα 7,25 μ., συνέχισε στα 7,37 μ., τα 7,42 μ. και 7,37 μ και στο έκτο άλμα βρήκε τη δύναμη να κυνηγήσει το άλμα του χρυσού μεταλλίου. Ο νεαρός πλέον κάνει σχέδια για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων εκεί όπου θα κυνηγήσει την επόμενη διάκριση. Δεύτερος με 7,54 μ. ήταν ο Γάλλος Ενζό Χόντεμπαρ και τρίτος ο Ρουμάνος Μπίγκνταν Σιτοιάνου (7,31 μ.).