Μάντσεστερ Σίτι-Σουόνσι 2-1: Με το πόδι του Ζεσούς!

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το «τρίποντο», έστω κι αν «καρδιοχτύπησε» απέναντι στη Σουόνσι, 2-1, στο "Etihad Stadium" για την 24η αγωνιστική της Premiership. Ο διεθνής Βραζιλιάνος επιθετικός, Γκαμπριέλ Ζεσούς, σημείωσε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων, το πρώτο στο 11ο λεπτό και το νικητήριο στο 93΄! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (70% κατοχή έναντι 30% της Σουόνσι), αλλά το γκολ της ισοφάρισης από τον Σίγκουρντσον έξω από την περιοχή στο 81΄, «πάγωσε» τους φιλάθλους στις κερκίδες. Το γκολ του Ζεσούς στις καθυστερήσεις έβαλε στη θέση της την καρδιά των «πολιτών».

Η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε τους 49 βαθμούς και βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με έναν λιγότερο από τη δεύτερη Τότεναμ και δέκα βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Τσέλσι. Στην επικίνδυνη ζώνη, με 21 βαθμούς, παραμένει η Σουόνσι.