Λευκή ισοπαλία στην Κέρκυρα

Σε ένα κακό ποιοτικά ματς στην Κέρκυρα, η ομώνυμη ομάδα έμεινε στην "λευκή ισοπαλία" (0-0) με τον Λεβαδειακό. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι κατά τη διάρκεια του ματς, σε πολύ καλή μέρα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Κουτζαβασίλης.

Με πολλά νέα πρόσωπα παρέταξε την ομάδα του ο Σάββας Παντελίδης στην Κέρκυρα

για τον αγώνα κόντρα στην ομώνυμη ομάδα. Λόγω της δυνατής βροχής που έπληξε νησί, το γήπεδο δεν ήταν σε καλή κατάσταση με αποτέλεσμα να δυσκολέψει από νωρίς τις προσπάθειες των δύο ομάδων.Στο 7ο λεπτό ο Βούκσεβιτς έκανε ένα σουτ για να μπλοκάρει εύκολα ο Κουτζαβασίλης. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα ήρθε στο 14'. Μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας, αυτή έφτασε στον Χαβίτο που έκανε το σουτ από τα δεξιά, με το δεξί δοκάρι να σταματά την προσπάθειά του. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Λεβαδειακός έκανε αναγκαστική αλλαγή, μιας και ο Μπουσταμάντε δεν μπορούσε να συνεχίσει, με τον Πελέ να περνάει στο γήπεδο και να κάνει το ντεμπούτο του.Μόλις 3 λεπτά αργότερα, ο Πορτογάλος εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ από τη γωνία της περιοχής, με την μπάλα ωστόσο να καταλήγει στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλη. Η τελευταία φάση για το πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 40', όταν μετά από γέμισμα του Κατίδη, ο Γκόμες έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.Με την επανάληψη, η Κέρκυρα έφτασε κοντά στο γκολ δις με τις κεφαλιές των Σιόντη και Μαρκόβσκι (51', 52'). Την πρώτη την "έβγαλε" δύσκολα ο Σηφάκης, ενώ η δεύτερη πέρασε λίγο άουτ. Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στην συνέχεια με την επόμενη φάση να έρχεται 20 λεπτά αργότερα. Πιο συγκεκριμένα στο 76ο λεπτό, ο Λεβαδειακός απείλησε με την κεφαλιά του Τριποτσέρη, όμως μάζεψε ο Κουτζαβασίλης. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μιλιάζες εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ, με τον κίπερ των γηπεδούχων να μπλοκάρει εκ νέου.Το ματς είχε αργό ρυθμό, ενώ κάθε φορά που ο Λεβαδειακός ανέβαινε απειλητικά έβρισκε απέναντί του τον πολύ καλό, Κουτζαβασίλη. Αξιοσημείωτη φάση δεν καταγράφηκε μέχρι τη συμπλήρωση των 90 λεπτών και κάπως έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0). Μια ισοπαλία που είναι η πρώτη σε μεταξύ τους αναμέτρηση στην Κέρκυρα.MVPΟ τερματοφύλακας της Κέρκυρας, Κουτζαβασίλης, ήταν καθοριστικός στην αναμέτρηση. Ο Έλληνας πορτιέρο αντιλαμβανόταν σωστά τις φάσεις, έβγαινε πρώτος, μπλόκαρε και γενικά ενέπνεε εμπιστοσύνη στην άμυνα της ομάδας του.Οι συνθέσεις:Κέρκυρα: Κουτσαβασίλης, Κουμπούτια, Ντιμιτρόφσκι, Γκόμες, Ντιόγκο, Καρντόσο (67' Ανδρεόπουλος), Σιόντης, Ζορμπάς, Κόντος (60' Λεάλ), Χαβίτο (81' Φάμπιο), ΜαρκόβσκιΛεβαδειακός: Σηφάκης, Στάθης, Τριποτσέρης, Κώτσιος, Μιλιάζες, Γκόμεζ, Μπουσαμάντε (29' Πελέ), Κατίδης (54' Μιλοσάβλιεφ), Βούκσεβιτς, Πίντερ (4' Τομάς), Μάντζιος