«Κτίζει» χαρακτήρα ο Κεραυνός

ΜΠΑΣΚΕΤ
Κέρδισε στο ντέρμπι τον ΑΠΟΕΛ 72-65 και ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με ΑΕΚ και Ένωση

Με νίκη του Κεραυνού απέναντι στον ΑΠΟΕΛ με 72-65 ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας. Η ομάδα του Στροβόλου ήταν ανώτερη στο Α' ημίχρονο, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 23-11 και 40-21 στην πρώτη και δεύτερη

περίοδο αντίστοιχα.

Στη Γ' περίοδο ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να μειώσει σε 56-13, ενώ πάλεψε στα εναπομείναντα λεπτά για την ανατροπή. Ο Κεραυνός στη συνέχεια διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος και έφυγε με τη νίκη με 72-65.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 21 πόντους (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ενώ διακρίθηκαν επίσης οι Νίκος Στυλιανού (16 πόντοι, 1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Κένεθ Μπάρκερ (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 40-21, 56-43, 72-65

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Στυλιανού 15 (1), Ρος 6, Μπάρκερ 12, Αμπουκάρ 21, Παρκς 3, Μιχαήλ 3 (1), Νεοφύτου, Θεοχαρίδης, Μάρκου 2, Ο'Μπράιεν 10 (1).
ΑΠΟΕΛ: Μπάσεϊ 16 (1), Κοιλαράς 5 (1), Μπράουν 7 (1), Μπερνατόφσκι 13 (2), Μόμπλεϊ, Κούνας 10 (2), Κασκίρης, Ράιτ 14 (1).

Δεν αστειεύεται η Ένωση
Την τρίτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου, όπου επικράτησε με 78-69 της ΕΘΑ σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο Αυγόρου. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με το σκορ να παραμένει σε όλη τη διάρκεια του αγώνα σε μικρά επίπεδα διαφοράς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΕΘΑ να κάνει την ανατροπή και να προηγείται με 40-35 και 52-45 στην δεύτερη και τρίτη περίοδο αντίστοιχα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ένωση έκανε εκ νέου την ανατροπή στο σκορ, σημειώνοντας 33 πόντους (ενώ η ΕΘΑ είχε σημειώσει 17) παίρνοντας τη νίκη με τελικό σκορ 78-69.

Κορυφαίος του αγώνα ο Γκέρι Μπλέικς, που σημείωσε 17 πόντους (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ) ενώ εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Τζάρβις Ρέι (17 πόντοι, 3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Τάιλερ Χάινς (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 35-40, 45-52, 78-69

ΕΝΩΣΗ: Πυρίλλης, Ρέι 17 (3), Γουάσινγκτον 10 (2), Μπλέικς 17 (1), Χάινς 16, Στρατής, Θωμά 7 (1), Παπαδόπουλος, Τομάς 11.

ΕΘΑ: Μπαρνς 19 (3), Έσο 17, Ορτίζ 7 (1), Γουόλκερ, Χρίστου, Κόλιμον 22 (4), Καραμπατάκης, Λοϊζίδης 4, Παπάμιχαηλ, Πηλαβάς.