Κράτησε τις αποστάσεις με Χάπερ(VIDEO)

Την δεύτερη κολλητή της νίκη πέτυχε η Αγία Νάπα, αφού μετά το τρίποντο της περασμένης αγωνιστικής, συνέχισε με τον ίδιο τρόπο και κόντρα στον Εθνικό. Εκμεταλλευόμενη την έδρα της, η ομάδα του Γιώργου Κοσμά επικράτησε με 1-0, με γκολ του Χάπερ στο 36ο λεπτό. Με τη νίκη αυτή οι «πορτοκαλί» διατήρησαν τις αποστάσεις από Δόξα και Οθέλλο και ατενίζουν το μέλλον με μεγάλη αισιοδοξία.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιγνίδι δεν είχε να επιδείξει

το οτιδήποτε. Κακή ποιότητα, ελάχιστες φάσεις, οι δύο ομάδες κυμάνθηκαν στην μετριότητα. Ο Εθνικός ήταν η ομάδα που άρχισε καλύτερα, είχε την κατοχή και έφτανε πιο εύκολα έξω από την περιοχή του αντιπάλου. Υστερούσε όμως στην τελική πάσα και ως εκ τούτυο δεν μπορέσε να απειλήσει, πλην μιας φάσης με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαμαντού. Η Αγία Νάπα έδωσε έμφαση στην αμυντική της λειτουργία και προσπάθησε μέσω αντεπιθέσεων να δημιουργήσει ρήγματα. Αφού κράτησε με άνεση του Εθνικό μακριά από την εστία του Κίττου, στο 36ο λεπτό ο Χάμπερ έκανε το 1-0. Ήταν μια φάση που ο Μέρτακκας με ωραία πάσα έβγαλε τον Καναδό επιθετικό στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού και απ’ εκεί και πέρα είχε εύκολο έργο για να πλασάρει ιδανικά.Στη συνέχεια και μέχρι την ανάπαυλα δεν δημιουργήθηκε κάποια αξιόλογη φάση και φυσιολογικά η Αγία Νάπα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.Στο δεύτερο ημίχρονο παίχτηκε παρόμοιο παιγνίδι όπως και στο πρώτο. Χωρίς καλό ρυθμό και χωρίς φάσεις, η Αγία Νάπα έχοντας το προβάδισμα στο σκορ δεν ανοίχτηκε ιδιαίτερα, αλλά θα μπορούσε να πετύχει δεύτερο γκολ στο τελευταίο δευτερόλπετο, όπου έχασε κλασική ευκαιρία. Από την άλλη ο Εθνικός δεν είχε τις λύσεις για να ανατρέψει τα δεδομένα και φυσιολογικά ηττήθηκε. Σημειώνεται ότι η Αγία Νάπα ολοκλήρωσε το ματς με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μπαμπά στο 77ο λεπτό.Αγία Νάπα: Κίττος, Χάμπερ, Μάρτσεφ (82΄ Τζιάμμας), Μαρκόσκι, Φούσκο, Παναγιότοφ, Αντωνίου, Μπάμπα, Μέρτακκας, Άντολεκ (46΄ Μγκούνι), Τζούρτζουριτς.Εθνικός Άχνας: Βαλβέρδε, Μαμαντού, Ταλ, Ίμπσον (87΄ Γιαγκουδάκης), Χάτζιαρος, Μπέλφορντ, Χατζηβασίλης, Γκαρσία (58΄ Βάλντο), Ατάντα, Χριστοφή, Στόλερ.Κίτρινες: Μαρκόσκι (4η) Τζούρτζουριτς (4η), Μγκούνι / Ατάντα, Στόλερ (6η), Μαμαντού (6η).Κόκκινες: Μπαμπά (2η κίτρινη)