Καπάρωσε την πρώτη θέση ο ΑΠΟΕΛ

Επικράτησε της ΕΘΑ με 73-68, σε ένα παράξενο παιχνίδι, στο οποίο οι δύο ομάδες δεν φόρτσαραν ιδιαίτερα------------------------------------------------------------------------------------------------Άλλη μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του το βράδυ της Πέμπτης (19/21/5) ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος κέρδισε με 73-68 την ΕΘΑ στο «Λευκόθεο» και βρίσκεται ουσιαστικά μία νίκη μακριά από την οριστική κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο και του απόλυτου πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι-οφ. Ο αγώνας, με τον οποίο άνοιξε

η αυλαία της 18ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας, είχε παράξενη πορεία, καθώς ο ΑΠΟΕΛ ήταν κυρίαρχος στα πρώτα τρία δεκάλεπτα και ξαφνικά η ΕΘΑ άλλαξε ταχύτητα στο τελευταίο, βάζοντας για πρώτη φορά δύσκολα, στα οποία οι «γαλαζοκίτρινοι» άντεξαν. Μία εβδομάδα πριν από τη μεταξύ τους αναμέτρηση στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ, οι δύο ομάδες δεν φόρτσαραν ιδιαίτερα, με την ΕΘΑ να δίνει για πρώτη φορά φέτος αρκετό χρόνο σε Κύπριους καλαθοσφαιριστές. Σημειώνουμε, ότι λίγο πριν αρχίσει ο αγώνας ο Ντόναβαν Κερκ της ΕΘΑ ένιωσε αδιαθεσία (έντονους πόνους στο στομάχι) και μεταφέρθηκε σε ιδιωτική κλινική, όπου κρατήθηκε για νοσηλεία.Ιδιαίτερη προσοχή στην άμυνα έδειξαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 10-2. Ωστόσο, το δεύτερο φάουλ του Χάρισον πολύ νωρίς, έφερε προσωρινή αστάθεια στην άμυνα, με αποτέλεσμα η ΕΘΑ να μειώσει σε 10-9 στο 4΄. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερό προβάδισμα, αφού έπαιζαν κι αυτοί εξαιρετική άμυνα, με το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα. Προς το τέλος απλώς ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ξεφύγει με 19-11 και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 20-13. Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου οι «γαλαζοκίτρινοι» δημιούργησαν διψήφια διαφορά στο σκορ (27-15, 11΄50΄΄), με την ΕΘΑ να μην μπορεί να επανέλθει και έτσι το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 42-29.«Κρύοι» επέστρεψαν οι καλαθοσφαιριστές από τα αποδυτήρια, κάνοντας συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις, πετυχαίνοντας από δύο μόλις πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά! Ωστόσο, στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ επέβαλε και πάλι το παιχνίδι του και άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς, ανεβάζοντάς την στους 20 πόντους (51-31) στο 16΄35΄΄, με την ΕΘΑ να μην μπορεί να βρει λύσεις, και την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 58-40.Στην τελευταία περίοδο, γράφτηκε διαφορετική... ιστορία. Η ΕΘΑ ξαφνικά ανέβασε ρυθμούς και πάθος, ενώ ο ΑΠΟΕΛ μπήκε νωχελικά και χαλαρά στο παιχνίδι. Έτσι, σε διάστημα λίγων λεπτών το σκηνικό ανατράπηκε, με την ομάδα της Έγκωμης να τρέχει επιμέρους σκορ 2-14 και να μειώνει σε 60-54 στο 33΄03΄΄. Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να ξανάφερε τη διαφορά στους 10 πόντους (64-54), όμως η ΕΘΑ μείωσε στο 39΄06΄΄ στους 3 πόντους (66-63), με τον κορυφαίο στο παιχνίδι Μπράνισλαβ Τόμιτς! Καθοριστικό για την κατάληξη του αγώνα, αποδείχθηκε το τρίποντο του Μιχάλη Κακιούζη, στα 13 δεύτερα πριν από τη λήξη, κάνοντας το σκορ 71-65, με το 73-68 να καταγράφεται ως το τελικό αποτέλεσμα.Δεκάλεπτα: 20-13, 42-29, 58-40, 73-68.ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Ι. Παπαδόπουλος)(12/17β., 20/32δ., 7/22τρ., 26-7ρ., 21ασ., 8κλ., 1κ., 18λ.): Ρόμπερσον 12 (1), Έβανς 11, Νοεφύτου 6 (2/3τρ., 7ασ.), Χάρισον 2, Σιζόπουλος 5 (1), Κούννας 9, Τατ 2, Τσουπ 14 (1), Κακιούζης 12 (2).ΕΘΑ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)(16/22β., 20/39δ., 4/16τρ., 23-7ρ., 12ασ., 6κλ., 2κ., 15λ.): Κάιλς, Ρος 7 (1/1τρ., 11ρ.), Αναστασιάδης 7 (1), Ράσελ 12, Τόμιτς 20 (10ρ.), Μασάμπα 12, Παπαμιχαήλ 6 (2), Φιλίππου 4, Ζαχαρίου.