Ήττα για την ΑΕΚ στην Τουρκία

ΜΠΑΣΚΕΤ
Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην Γκάζιαντεπ

Την εκτός έδρας ήττα από την Γκάζιαντεπ μέσα στην Τουρκία γνώρισε η Πετρολίνα ΑΕΚ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup με 80-72. Για σημαντικά χρονικά σημεία μέσα στο παιχνίδι η ΑΕΚ είχε τα δικά της

καλά διαστήματα, όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα, με αποτέλεσμα να μειωθούν σημαντικά οι ελπίδες πρόκρισης της κυπριακής ομάδας στην επόμενη φάση.

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα για την ΑΕΚ σε ισάριθμους αγώνες στον θεσμό. Αξίζει να σημειωθεί πως η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Πρέστον Νόουλς που είχε τραυματιστεί στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών απέναντι στον ΑΠΟΕΛ.

Με ένα σερί πέντε πόντων ξεκίνησε το παιχνίδι η Γκάζιαντεπ, με την ΑΕΚ να απαντάει και να ισοφαρίζει με δύο πόντους από τον Χάρρις και τρίποντο του Μπιγκς, μέχρι το 3'. Στα επόμενα λεπτά ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, με το σκορ να βρίσκεται στο 9-8 για τους γηπεδούχους στο 5'. Δυόμισι λεπτά αργότερα η κυπριακή ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους διαφορά (17-12), ωστόσο η Γκάζιαντεπ μείωσε τη διαφορά στον πόντο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, που βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 20-19.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα της τουρκικής ομάδας και στη 2η περίοδο, αφού με ένα νέο σερί οκτώ πόντων προηγήθηκε με 27-20 (στο 13:13). Το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ ανέβηκε στη συνέχεια και ισορρόπησε το παιχνίδι, με το σκορ να φθάνει στο 33-29 (υπέρ της Γκάζιαντεπ) τρία λεπτά πριν από το τέλος του α' ημιχρόνου. Με την ολοκλήρωση της 2ης περιόδου η τουρκική ομάδα ήταν μπροστά με 41-37.

Καλή ήταν η εικόνα της Γκάζιαντεπ και στα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου, με το σκορ να οδηγείται στο 46-39 τρία λεπτά μετά την έναρξη της περιόδου, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 50-39. Η ΑΕΚ πάλεψε το παιχνίδι και προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στο σκορ, το οποίο έφθασε στο τέλος του δεκαλέπτου στο 65-54.

Προσπάθεια για να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα κατέβαλε η κυπριακή ομάδα και στην τέταρτη περίοδο. Στο 35' η ΑΕΚ μείωσε στους οκτώ (69-61) και συνέχισε να ασκεί πίεση προς την Γκάζιαντεπ. Μάλιστα κατάφερε ένα λεπτό πριν από το φινάλε με δίποντο του Παντελή να μειώσει στους τρεις τη διαφορά (71-68). Με τη λήξη της αναμέτρησης η Γκάζιαντεπ πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 80-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 41-37, 65-54, 80-72