Η Τσέλσι πήρε το ντέρμπι

Απίστευτη ανατροπή η Τότεναμ
Μία απίστευτη ανατροπή κι ένα μεγάλο δώρο στη Χαλ έκανε η Τότεναμ. Μέχρι το 89΄ οι Λονδρέζοι βρίσκονταν πίσω στο σκορ από τη Σουόνσι στην Ουαλία, αλλά μέσα σε πέντε λεπτά πέτυχαν 3 γκολ και πήραν τη μεγάλη νίκη με 3-1. Με το «τρίποντο» αυτό οι «πετεινοί» παρέμειναν στο -7 από την πρωτοπόρο, Τσέλσι, που αντέδρασε άμεσα μετά την ήττα-σοκ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» από την Κρύσταλ Πάλας.

Με πρωταγωνιστή τον Αζάρ, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε επιβλήθηκε με 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι στο Λονδίνο

κι έδειξε ότι δεν είναι διατεθειμένη να «αυτοκτονήσει» προς το τέλος της σεζόν (7... στροφές απομένουν για το φινάλε). Παράλληλα, η Τότεναμ έκανε μεγάλο δώρο στη Χαλ, που με τη νίκη της με 4-2 επί της Μίντλεσμπρο πέρασε μετά από αρκετό καιρό εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Με συνοπτικές διαδικασίες η Μπαρσελόνα
Εννέα λεπτά στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά για την Μπαρσελόνα, για να «καθαρίσει» με... συνοπτικές διαδικασίες το ντέρμπι της 30ής αγωνιστικής με τη Σεβίλη (3-0). Δύο γκολ του Μέσι κι ένα του Σούπαρες από το 25΄ έως το 33΄ χάρισαν στην «Μπάρτσα» την 3η σερί νίκη, σε αντίθεση με τους Ανδαλουσιάνους που αγνοούν το «τρίποντο» εδώ και 5 αγωνιστικές (τρεις ισοπαλίες, δύο ήττες).