Η Αθλέτικ διέλυσε τη Βαλένθια σε οκτώ λεπτά

Τρία γκολ σε οκτώ λεπτά σημείωσε στο "Μεστάγια" η Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Οκτώ λεπτά ήταν αρκετά για την Αθλέτικ Μπιλμπάο ώστε να διαλύσει τη Βαλένθια και να της υπενθυμίσει ότι φέτος δεν μπορεί να τερματίσει από πάνω της. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε μεταξύ 72' και 80' στο "Μεστάγια", με τις "νυχτερίδες" να διακόπτουν απότομα ένα σερί τεσσάρων νικών σε όλες τις διοργανώσεις. Για περίπου μία ώρα, τα πράγματα ήταν ισορροπημένα για τις δύο ομάδες. Οι Βάσκοι είχαν τις περισσότερες τελικές

προσπάθειες, ωστόσο οι Λεβαντίνοι ήταν πιο απειλητικοί για την εστία του Γκόρκα Ιραϊθόθ.

Ο Άλβαρο Νεγρέδο, μάλιστα, θα μπορούσε να κερδίσει πέναλτι σε χέρι του Τσάμπι Ετσέιτα, αλλάζοντας τη ροή του αγώνα στις αρχές του 2ου μέρους. Ο διαιτητής δεν το καταλόγισε και κάπου εκεί άρχισε το... πάρτι των φιλοξενουμένων. Πρώτα ο Σαμπίν Μερίνο έδωσε το σύνθημα (72'), ο Ίκερ Μουνιαΐν (77') τον ακολούθησε και δώδεκα λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγώνα, ο Αρίτς Αντούριθ "πλήγωσε" την πρώην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Βαλένθια (4-1-4-1): Άλβες, Κανσέλο, Μουστάφι, Σάντος, Γκαγιά, Πέρες (76' Πιάτι), Μίνα, Παρέχο, Γκόμες, Τσερίσεβ (70' Φεγκουλί), Νεγρέδο (58' Αλκάθερ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2-3-1): Ιραϊθόθ, Μπόβεδα, Ετσέιτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Γκ. Ελουστόνδο (63' Σαν Χοσέ), Μπενιάτ, Ντε Μάρκος (68' Αντούριθ), Ρίκο, Μουνιαΐν (83' Σουσαέτα), Σαμπίν