«Γκέλα» χωρίς κόστος για Μπάγερν (βίντεο)

Παρότι αγωνίστηκε για πάνω από 40 λεπτά με αριθμητικό πλεονέκτημα, η Μπάγερν Μονάχου δεν κατάφερε να νικήσει στην έδρα της Μπάγερ Λεβερκούζεν (0-0), όμως παραμένει οκτώ βαθμούς μπροστά από την Λειψία.

«Γκέλα» χωρίς ιδιαίτερο κόστος για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, λίγες ημέρες μετά την εντός έδρας ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης στον πρώτο προημιτελικού του Τσάμπιονς Λιγκ και έξι αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της φετινής Bundesliga, καθώς οι μαχητικές «Ασπιρίνες» και πάλι την υποχρέωσαν στο πρώτο

της 0-0 μετά τον Φεβρουάριο του 2016, στο ίδιο γήπεδο!

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια τριπλή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 32', με τον Τούρκο κεντρικό αμυντικό των γηπεδούχων Ομέρ Τοπράκ να προλαβαίνει τελικά να απομακρύνει τη μπάλα προ της εστίας του Μπερντ Λένο μετά το κοντινό σουτ του Αρτούρο Βιδάλ και ενώ είχαν προηγηθεί οι προσπάθειες των Νταβίντ Αλάμπα και Χάβι Μαρτίνεθ.

O 21χρονος Κροάτης διεθνής της Μπάγερ Λεβερκούζεν Τιν Γεβντάι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 59ο λεπτό (ο νεότερος ποδοσφαιριστής με τρεις κόκκινες κάρτες στο γερμανικό πρωτάθλημα), ενώ ο αρχηγός της Μπάγερν Μονάχου Φίλιπ Λαμ έχασε απίστευτη ευκαιρία στέλνοντας τη μπάλα άουτ μετά από έξυπνο γύρισμα του Τόμας Μίλερ στο 85'.